Відео Коментарі експертів

Україні необхідне міністерство оборонної промисловості

У найближчий рік Україні необхідно створити новий орган виконавчої влади, який увійде в структуру Кабміну і буде займатися всіма питаннями, пов’язаними з підприємствами оборонно-промислового комплексу. У перспективі на базі цього органу може бути створено міністерство оборонної промисловості.

Про це під час круглого столу “Ключові аспекти реформи ОПК в Україні” в Інституті Горшеніна заявив Директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Валентин Бадрак.

“Для того, щоб українська армія отримала нові озброєння, для того, щоб ми були потужними і оборонний потенціал зріс, нам потрібна суттєва оборонна реформа. У першу чергу потрібно говорити про реформи всієї оборонної промисловості, а не тільки про трансформацію “Укроборонпрому”. При будь-яких умовах повинен бути створений центральний орган виконавчої влади в Кабінеті Міністрів, який буде займатися питаннями обороноздатності і підвищенням оборонного потенціалу. Безпосереднім керівником цього органу повинен бути профільний віце-прем’єр-міністр або віце-прем’єр з питань оборони. Ми розуміємо, що нинішня владна команда зайнята скороченням міністерств і підтримуємо це, але говоримо про те, що міністерство з питань оборонної промисловості може бути створено впродовж року після оголошення про створення органу виконавчої влади. На початковому рівні це може бути агентство з питань ОПК, схоже на комісію з питань ОПК, яка працювала на початку 2000-х під керівництвом Володимира Горбуліна”, – сказав Валентин Бадрак.

За словами експерта, в структуру нового міністерства повинні увійти кілька структурних підрозділів.

“По-перше, підрозділ з розробки експертизи за все, що пов’язано з оборонною промисловістю, питань імпорту. По-друге, структура з розвитку технологій. По-третє, має бути створений військовий кабінет під керівництвом віце-прем’єр-міністра – фактично робочий орган РНБО. Оскільки в нас за оборону відповідає президент, який реалізує свої рішення через РНБО, то військовий кабінет – це робочий орган. Там будуть представники всіх 16 замовників продукції ОПК. Військовий кабінет повинен забезпечити неможливість прийняття кулуарних рішень, що стосуються державного оборонного замовлення”, – підкреслив він.

На думку Валентина Бадрака, реформа оборонної промисловості – одне з найбільш дражливих питань сьогодні.

“Насамперед це виклик суспільства, бо суспільство робило вибір президента і парламенту на тлі багатьох скандалів у цій сфері, і суспільство чекає на певні зміни. Війна триває і потрібно забезпечувати армію. Ми розуміємо, що армія сьогодні не може озброїтися лінійно, як російська армія, тобто отримати велику кількість літаків і танків одномоментно. Тому наша робота і наші дослідження спрямовані на можливості симетричних дій і створення симетричної зброї. А це безпосередньо пов’язано з реформою оборонної промисловості. Ми вважаємо, що років через 2-3 “Укроборонпрому” в нинішньому вигляді вже не буде, а буде структурно, як об’єднання, працювати “Ліга оборонних підприємств”. До цього об’єднання вже сьогодні входить близько 60 профільних підприємств”, – резюмував експерт.

Джерело: “Лівий берег