Сектор безпеки України

ВИБУХИ ПІД БАЛАКЛІЄЮ – СВІДЧЕННЯ ВРАЗЛИВОСТІ УКРАЇНИ ПЕРЕД ДИВЕРСІЯМИ – ДИРЕКТОР ЦДАКР

Вибухи під Балаклією підштовхують до висновку про те, що Україна залишається дуже вразливою, - вважає директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Валентин Бадрак. За його словами, Україна досі не використовує у повному обсязі можливості прикриття наявних стратегічних військових об’єктів.

Вибухи під Балаклією підштовхують до висновку про те, що Україна залишається дуже вразливою, – вважає директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Валентин Бадрак. За його словами, Україна досі не використовує у повному обсязі можливості прикриття наявних стратегічних військових об’єктів.

(У ніч на 23 березня ц.р. під містечком Балаклія Харківської області трапився масштабний інцидент — вибухнули склади, де зберігалися боєприпаси, пожежа охопила військову базу, а місцевій владі довелося евакувати декілька тисяч мешканців).

Коментуючи надзвичайну подію, Бадрак зазначив, що, хоча і слід розглядати багато версій цієї нештатної ситуації, більшість експертів схиляється до того, що в цьому інциденті треба шукати саме диверсійний російський слід.

Як поінформував керівник аналітичного центру, приватний сектор ОПК України розробив та пропонує декілька систем, що могли б виконувати функції прикриття об’єктів (наприклад, ХК «Укрспецтехніка» пропонує комплекс «Анклав», що вже довів власну ефективність щодо охорони стаціонарних об’єктів). Експерт додав, що також в Україні є комплекс «Буковель», який виробляє приватне підприємство «Проксимус». Ці комплекси могли б надійти на озброєння ЗСУ, вони успішно пройшли «обкатку» на війні, але їх досі дуже мало закуповують.

Бадрак при цьому наголосив, що варто закуповувати специфічні високотехнологічні вироби, завдяки яким можна отримати перевагу в сучасній війні. Для стимулювання певних змін у воєнно-технічній політиці держави та створенню ситуації, коли приватні структури стають повноцінними учасниками переозброєння армії, було сформовано Громадську спілку «Ліга оборонних підприємств України». «До складу Ліги входять понад 30 приватних оборонних підприємств України, та вони мають досить великі амбіції і досить конструктивні наміри щодо співпраці з владою, зокрема, щодо налагодження державно-приватного партнерства, і особливо – щодо того, що стосується вдосконалення переозброєння національної армії, і загалом сил оборони», – зазначив експерт.

Він висловив переконання, що ЗСУ мають поступово переходити на закупівлю та використання багатофункціональних бойових систем. Говорячи про можливості Ліги, він зазначив, що підприємствам є що запропонувати: компанія «Радіонікс» створила пасивні радіолокаційні головки самонаведення для ракет «повітря-повітря», бортові комплекси радіоелектронного захисту для літаків-винищувачів,  фірма «Адрон» виробляє системи захисту літальних апаратів від високоточної зброї, холдингова компанія «Укрспецтехніка» має серйозні радіолокаційні розробки, а також системи радіоелектронної боротьби (РЕБ). Загалом члени ліги вже встигли в деяких напрямах створити багатофункціональні системи озброєння: колісну базу виготовляє підприємство «Практика», а систему РЕБ — «Укрспецтехніка», безпілотні комплекси «ЧеЗаРа». Завдяки об’єднанню розширюється внутрішня кооперація, створюються новітні системи».