Азійський монітор

Central Asia Security Digest 10/12

В цьому випуску Central Asia Security Digest ви дізнаєтесь про заходи уряду Киргизстану з посилення інформаційної безпеки, збільшення випадків зникненя етнічних киргизів у Китаї, посилення ВТС КНР з країнами Центральної Азії, а також проте, як як РФ намагається використати ОДКБ для підтримки збереження договору про РСМД.

Воєнно-політична ситуація

Уряд Киргизстану має намір контролювати соцмережі

Уряд Киргизстану розробляє концепцію інформаційної безпеки, про що було заявлено на засіданні фракції Соціал-демократична партія Киргизстану, де обговорювалася інформаційна безпека країни.

Зокрема, у доповіді Державного комітету національної безпеки (ДКНБ) було зазначено, що з січня 2018 року в країні було закрито 24 інтернет-сайтів, п’ять сторінок у “Фейсбуці”, 27 акаунтів в  “Твіттері” і 19 медіаканалів в “Ютубі”, які поширювали матеріали терористичного і екстремістського характеру. По ним було винесено в цілому вісім судових рішень.

В той же час, представники силових структур визнали, що вони не можуть закрити всі подібні сайти і акаунти в соціальних мережах через обмеженість технічних можливостей, а також через те, що деякі сторінки адмініструються з-за кордону.

Детальніше ‒ тут

Все більше етнічних киргизів заявляють про зникнення родичів в Китаї

У Киргизстані збільшилася кількість громадян, які ведуть пошуки своїх близьких, які залишилися в Китаї. Раніше кайрилмани (етнічні киргизи, які переселились або бажають переселитись до Киргизстану – ред.), які приїхали з КНР, звернулися до президента Киргизстану з проханням допомоги. У Міністерстві закордонних справ КР заявляють, що інформація про масові затримання етнічних киргизів в Китаї уточнюється.

Детальніше ‒ тут

Офіс НАТО в Ташкенті “поселився” у посольстві Туреччини

У 2019-2020 роках виконувати обов’язки контактного посольства Північноатлантичного альянсу в Узбекистані буде дипломатична місія Туреччини в Ташкенті. Головним завданням турецького посольства стане інформування узбецької сторони, як країни-партнера НАТО, про політику та цілі альянсу, а також сприяння зміцненню взаємних контактів сторін.

Бюро НАТО зі зв’язків і взаємодії з країнами Центральної Азії, що діяло в Ташкенті з травня 2014 року, було закрито в квітні 2017 року. Глава Бюро НАТО в Центральній Азії Вервиці Пульізі повідомила тоді, що рішення про закриття офісу альянсу в столиці Узбекистану не має політичного характеру і пов’язане з бюджетом організації.

Важливість Узбекистану для НАТО обумовлюється, в тому числі, через те, що через цю країну альянс направляє гуманітарну допомогу до Афганістану

Регіональна безпека

ОДКБ виступило за збереження договору про РСМД

Міністри закордонних справ Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ) прийняли спеціальну заяву щодо ситуації навколо Договору про ліквідацію ракет середньої і малої дальності (РСМД). Про це заявив глава МЗС РФ Сергій Лавров на засіданні Ради міністрів закордонних справ країн – учасниць ОБСЄ.

Зазначене підкреслює інтерес Москви у збереженні діючого договору під приводом уникнення “нової холодної війни”, а також використання Росією країн-членів ОДКБ для просування своїх інтересів на міжнародних майданчиках.

Військово-технічне співробітництво

Бронетехніка китайського виробництва у прикордонних військах ДКНБ Таджикистану

На параді Хорогского прикордонного загону ДКНБ Республіки Таджикистан, що пройшов у середині вересня 2018 року на честь приїзду президента країни Емомалі Рахмона в Гірський Бадахшан була помічена нова техніка, яка надходить на озброєння прикордонних військ республіки.

Зокрема, на параді були продемонстровані бронеавтомобілі MRAP VP-11 виробництва китайської корпорації Norinco і бронеавтомобілі Tiger виробництва китайської компанії Shaanxi Baoji Special Vehicles Company.

Також, до складу підрозділів спецназу прикордонних військ Таджикистану були передані військові позашляховики Jeep J8 Chrysler JGMS, отримані в якості військово-технічної допомоги від США.

Подивитись фото з військового параду:

Китайський зенітний ракетний комплекс FD-2000 в Узбекистані

У навчаннях узбецької армії вперше був помічений ЗРК FD-2000, виробництва китайської державної корпорації CPMIEC. Контракти на поставку були підписані ще в 2013 році (за окремими даними, Узбекистану був переданий тільки один дивізіон ЗРК FD-2000).

Хунці-9 або HQ-9 (кит. 红旗 九号, експортне позначення – FD-2000) – китайський зенітно-ракетний комплекс дальньої дії (максимальна дальність ураження складає 200 км). Призначений для ураження літаків, крилатих ракет і вертольотів. HQ-9 є найдосконалішим зразком третього покоління зенітних ракетних систем ППО Китаю і характеризується високою бойовою ефективністю в складній перешкодовій обстановці в т.ч. при масованому застосуванні противником різних засобів повітряного нападу. HQ-9 – перший китайський ЗРК з можливістю перехоплення тактичних балістичних ракет класу “земля-земля”. Крім КНР, ЗРК знаходиться на озброєнні в ЗС Туркменістану та Алжиру.

Огляд підготував: стажер ЦДАКР Іван Котов

Ключові слова