Коментарі експертів

Володимир КОПЧАК: «СЕРІЯ ТЕРАКТІВ В ПАРИЖІ ЙДЕ НА КОРИСТЬ КРЕМЛЮ, В ТОМУ ЧИСЛІ, У КОНТЕКСТІ СПРОБ ВИРІШЕННЯ «УКРАЇНСЬКОГО ПИТАННЯ» У ВЛАСНИХ ІНТЕРЕСАХ

Ввечері п’ятниці 13-го листопада в Парижі прогриміла серія кривавих терактів, в яких загинули більше 150 осіб (дані про загиблих і поранених постійно змінюються в бік збільшення). Ряд ЗМІ оперативно поклали відповідальність за терористичну атаку на ІДІЛ.

Ввечері  п’ятниці 13-го листопада в Парижі прогриміла серія кривавих терактів, в яких загинули більше 120 осіб (дані про загиблих і поранених постійно змінюються в бік збільшення). Ряд ЗМІ оперативно поклали відповідальність за терористичну атаку на ІДІЛ.

Жахливі теракти в Парижі (а у Франції їх небезпідставно називають не інакше як неоголошена війна), можна не сумніватися, будуть використані Кремлем для корекції геополітичних та внутрішньополітичних розкладів на власну користь. Корекція ця, як нами очікується, торкнеться низки напрямків. Не омине це стороною й Україну.

1. Сирія. Москва без сумніву використає цей «вдалий» момент для посилення власного іміджу як головного борця проти ІДІЛ. Та для посилення ролі як світового зв’язку, полюсу впливу планетарного рівня. В інформаційному полі це супроводжуватиметься зверхніми тезами на кшталт «Ми ж вам казали…», «Ми ж вас попереряджали…». Паралельно європейським політикам, передусім, Франції посилатимуться чіткі меседжі полишити наявні «дріб’язкові» розбіжності у поглядах на вирішення «сирійського питання» і виступити єдиним фронтом (коаліцією) проти «Халіфату». Звичайно, на власних умовах (збереження Асада і не лише) і за провідної ролі РФ, якій на поточному історичному етапі конче необхідно очолити якусь війну, бажано «священну».      

Франції не залишається вибору, окрім як дати рішучу відповідь терористам. Чи призведе це до поєднання зусиль із прокремлівською коаліцією гравців в Сирії, побачимо найближчим часом. Нагадаємо, що Париж активно долучився до сирійського конфлікту задовго до Москви, а після останніх терактів французьке і загалом європейське суспільство, як очікують у Кремлі, виявиться підготовленим до об’єднання зусиль для боротьби. Аби тільки цей жах припинився і винні були покарані.

2. Корекція суспільної думки всередині РФ стосовно участі у війні в Сирії. Тут взагалі все просто. Природним чином відбулося перемикання суспільної уваги з катастрофи літака над Сінаєм на паризькі теракти. І не важливо, чого зараз там більше – суму і співчуття чи зловтіхи за мотивами шаржів Шарлі Ебдо…

До речі, зараз найближчим часом можна очікувати офіційні російські «прозріння», що в небі над Єгиптом був таки теракт. Поки що про теракт як найбільш ймовірну версію говорили всі окрім Кремля, який обмежився незв’язними і розгубленими коментарями С.Іванова. Чи була в небі над Синаєм дійсно терористична атака ІДІЛ – зараз не принципово. Головне, що можна під цим підписатися, адже, інформаційний фон «помсти Халіфату за війну на боці Асада» істотно скориговано у правильне русло…

3. Агресія проти України. Однією з «дріб’язкових» розбіжностей, згаданих в п.1 і яку намагатиметься  винести за дужки Кремль, стане «українське питання». У Москві, скоріш за все, робитимуть ставку на те, що щонайменше Франція як один із учасників всіх форматів переговорів стосовно України стане більш зговірливою. Це певною мірою може розв’язати руки Кремлю на «українському фронті».

З одного боку, досягнення будь-якої консолідованої позиції із Заходом у боротьбі із «головним злом» в особі ІДІЛ потребуватиме від РФ більшого воєнного втягування у сирійське протистояння, що нехай і не прямо відволікатиме від подій на Сході України. В такому разі Кремль і надалі робитиме ставку на розхитування внутрішньополітичної ситуації зсередини, чому, до речі, наш український політичний бомонд наразі дуже сприяє.       

З іншого боку, в Кремлі можуть вирішити, що сформованих під власним кураторством і контролем так званих армій так званих ДНР/ЛНР достатньо для нового витка ескалації війни. Симптоми такого розвитку подій ми спостерігаємо останній тиждень – як на лінії фронту, так в інформаційному полі. До того ж не слід виключати одночасної реалізації вказаних кроків в рамках одного сценарію.

Нам головне зрозуміти, що Заходу певний період часу буде, м’яко кажучи, не до нас. Необхідно розраховувати лише на себе, на тлі єдності із французьким горем не забувати, хто для нас зовнішній агресор, не мати до нього жодних ілюзій і бути готовими йому протистояти. Ця жахлива подія має стати поштовхом для оперативного корегування підготовки належної оборони держави.   

P.S.

Користувач Фейсбуку Artem Khudolieiev наразі відписав:

«Киев Рейтарская 39 – адрес посольства Франции. ТУДА НЕСЕМ ОЗАБОЧЕННОСТЬ!

Киев Госпитальная 18, Военный госпиталь. СЮДА НЕСЕМ ЕДУ И ЛЕКАРСТВА!»

Жорстко, однак чітко і вичерпно…

 

Володимир КОПЧАК,

заступник директора Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння