12 січня в Одесі відбулося перше робоче засідання командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України та експертної групи Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння та ІКК Defense Express з питань перспектив розвитку національного флоту. Засідання та проведення експертного круглого столу було ініційоване командувачем ВМСУ віце-адміралом Сергієм Гайдуком, який також взяв участь у заході.
За результатами спільної роботи досягнуто домовленості вивчити та надати експертне обґрунтування проблемним питанням розвитку ВМСУ, висловити експертні пропозиції щодо альтернативних можливостей реалізації пріоритетів переозброєння цього виду ЗСУ. Командувач ВМСУ віце-адмірал Сергій Гайдук висловив сподівання на подальшу спільну роботу з фахівцями створеної в Україні неурядової Експертної ради з питань безпеки (до роботи якої, окрім Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння та ІКК Defense Express долучилися декілька аналітичних центрів та понад трьох десятків відомих в України експертів у галузі безпеки і оборони).
Експерти висловилися, що у свідомості військово-політичного керівництва країни мають відбутися тектонічні зрушення в бік того, що сьогодні навіть в умовах особливого періоду, аж ніяк неможливо відмовлятися від будівництва нових бойових кораблів катерів і суден забезпечення. Вони наголосили, що без повномасштабного розвитку Військово-Морських Сил завдання захисту країни, перемоги у протистоянні з агресором виконати буде надзвичайно складно, або навіть неможливо, тому розбудова національних ВМС має стати для української держави одним із головних пріоритетів.
«Зрозуміло, що немає суто військового – у тому числі із застосуванням національних ВМС – способу вирішення питання повернення окупованого Російською Федерацією Криму – а лише в цьому випадку ми можемо говорити про перемогу», – зазначив керівник Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Валентин Бадрак. «Також добре відомо, що для розбудови флоту потрібні значні кошти, яких державі й так не вистачає в період, коли фактично триває війна. Але я хотів би акцентувати на тому, що ВМС самі по собі є дуже високотехнологічним видом Збройних Сил, а це є важливим чинником в плані створення новітніх систем і технологій. Розвиваючи флот, ми зробимо своєрідний технологічний стрибок», – сказав експерт. Він підкреслив, що наразі необхідно здійснити практично кардинальні зміни в підходах до будівництва флоту, перейти на сучасні реалії». Крім того, за словами В.Бадрака, розбудова флоту є суттєвим психологічним фактором для українців.
За словами експерта, у Центрі досліджень армії, конверсії та роззброєння вважають, що будівництво оснащених новітніми технікою і озброєнням кораблів все ж таки має стати пріоритетом для української держави. «Ця думка стала ключовою під час нашого спільного засідання, і саме тому ми маємо на меті привернути увагу до проблем флоту як експертного середовища, так і небайдужих політиків і промисловців», – зазначив В.Бадрак.