Центр досліджень армії, конверсії та роззброєння (ЦДАКР) підтримує ліквідацію монополії держави на експорт зброї та перехід України від заборонної до повідомної системи експорту озброєнь. Про це повідомив директор ЦДАКР Валентин Бадрак під час презентації нових оборонних технологій, розробок подвійного призначення та виставки сучасних озброєнь 1 березня Громадською спілкою «Ліга оборонних підприємств України» в Національному технічному університеті України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського». За його словами, настав час для створення рівних умов для вільної роботи на зовнішніх ринках озброєнь, як для державних спецекспортерів, так і для приватних оборонних компаній.
Керівник ЦДАКР наголосив, що це дозволить Україні суттєво підвищити обсяги експорту озброєнь і військової техніки, оскільки нині, за підрахунками ЦДАКР, Україна втрачає понад $ 2 млрд. щорічно в зв’язку з держмонополією в системі ВТС. Він додав, що ЦДАКР виступив співзасновником «Ліги оборонних підприємств України» та має підтримати реалізацію потенціалу експорту продукції українського ОПК з урахуванням можливостей приватних оборонних підприємств, який оцінюється нині більш, ніж в $ 3 млрд на рік.
При цьому В.Бадрак акцентував, що сформована в інших історичних умовах держмонополія в системі ВТС України в сьогоднішніх умовах “стимулює” відтік з країни капіталу і оборонних технологій, а також стримує розвиток озброєнь і процес повноцінного переозброєння армії. «Є приклади, коли серйозні підприємства виносять виробництва в іноземні держави: вони не можуть тут торгувати. Таким чином, ми втрачаємо і гроші, і інтелектуальну власність», – зауважив експерт. Він додав, що діяльність «Ліги оборонних підприємств України» доводить здатність приватного сегменту національного ОПК динамічно розвиватися.
Створене в кінці 2016 року неурядова об’єднання “Ліга оборонних підприємств” об’єднує кілька десятків приватних оборонних компаній України. Головним напрямком роботи Ліги визначено участь її членів у ефективному і якісному переозброєння ЗСУ.