Заяви ЦДАКР

ЦДАКР ОПРИЛЮДНИВ ВЛАСНУ ВЕРСІЮ ПРІОРИТЕТІВ ПЕРЕОЗБРОЄННЯ УКРАЇНИ

Два останні роки відчувався вакуум переозброєння Збройних сил України. Про це розповів військовий експерт, директор Центру дослідження армії, конверсії та роззброєння Валентин Бадрак під час прес-конференції 20 грудня у ІА «Главком».

«2016 та 2017 роки характеризувалися вакуумом переозброєння, що обумовлено низкою факторів: циклами створення військової техніки і налагодження серійного виробництва, дефіцитом ресурсів та слабкістю зусиль у сфері налагодження військово-технічного співробітництва (ВТС)», – сказав Бадрак.

Центр досліджень армії, конверсії та роззброєння (ЦДАКР) оприлюднив свою версію пріоритетів переозброєння ЗСУ та інших збройних формувань. Зокрема, як зазначають експерти аналітичного центру, найважливішим чинником успіху у процесі технологічної трансформації українського війська є поєднання політичних, дипломатичних та технологічних важелів.

«Перші мають суттєво покращити ситуацію із підтримкою переозброєння України на міжнародній арені та, зокрема, отримання сучасних технологій, створення спільних підприємств і проектів. Друге – максимально реалізувати національний потенціал збройних шкіл, що стрімко розвиваються під час війни Росії проти України. Я переконаний, що з 2018 року можливий початок якісного переозброєння і збільшення кількості нових зразків озброєння – для цього потрібна політична воля військово-політичного керівництва держави», – сказав Бадрак.

Перш за все – ракетна зброя для створення ракетного щита України, що передусім пов’язано із доведенням до серії проекту «Вільха», активізацією робіт за проектами «Нептун» та «Грім-2», досягненням підтримки на міжнародній арені щодо створення і виробництва крилатих ракет дальністю до 1500 км (в межах міжнародного режиму РКРТ). Найважливішим чинником цих проектів є здатність України реалізувати майже 100 відсотків робіт без допомоги іноземних партнерів. Крім того, це – асиметрична зброя, що є виключним психологічним чинником для українського суспільства. 

Далі Бадрак назвав єдину систему управління військами (ЄАСУ) та переоснащення на нові засоби зв’язку.  

«Аналіз термінів і якості переозброєння українського війська свідчить про вакуумний період до 2020 – 2022 рр. у сфері постачання озброєнь і військової техніки, які здатні стратегічно посилити оборонний потенціал України. При цьому створення та впровадження ЄАСУ ЗСУ та переоснащення армії новими засобами захищеного зв’язку, за оцінками військових експертів, здатне на 40% покращити реагування на військові атаки та підготуватися до реагування на потенційний наступ ворожих російських військ. А також дозволить суттєво знизити втрати особового складу ЗСУ під час зіткнень та вогневих атак українських підрозділів», – продовжив Бадрак.

За його словами, збільшення боєздатності військ за рахунок переозброєння новими танками, артилерійськими системами чи іншими видами озброєнь і військової техніки обійдеться державі у декілька разів дорожче, ніж створення та впровадження ЄАСУ.

Третім пріоритетом військовий експерт називає серійне виробництво танку «Оплот», активні поставки основних бойових танків у ЗСУ.

«Цей пріоритет містить, серед іншого, психологічний аспект позитивного впливу на морально-бойовий дух війська та суспільства у цілому. Поставки танків «Оплот» у війська знищать створений стереотип про нездатність держави постачати в ЗСУ нові озброєння, про нездатність державного менеджменту налагодити серійне виробництво танків (а не тільки на експорт) та іншої військової техніки. Це також поліпшить морально-психологічний вплив на табір ворожої держави», – зауважив директор ЦДАКР.  

Четвертим пріоритетом, військовий експерт вважає, має бути налагодження виробництва боєприпасів, зокрема, великих та «ходових» калібрів, а також керованих боєприпасів. «Реалізація цього пріоритету пов’язана з низкою аспектів від виконання владою обіцянок часів 2014 року до реального забезпечення військ новими боєприпасами більшості типів. Крім того, це надасть поштовх «відкриттю» низки цілком нових виробництв», – наголошує Бадрак.   

І останнім з основних пріоритетів на 2018 рік директор ЦДАКР вважає збільшення поставок нових озброєнь у ЗСУ, передусім протитанкових ракетних комплексів (ПТРК), безпілотних авіаційних комплексів (БАК), засобів виявлення ворожої військової техніки та модернізованих вертольотів.

«Є реально вкрай важливим пріоритетом, оскільки до цього часу в ЗСУ потрапляли лише одиниці новітньої військової техніки. Тоді як армія, особливо, підрозділи на передовій потребують в збільшеній чисельності саме нових ОВТ. Це шлях до технологічних переваг українського війська», – підсумував Бадрак.