“Терпець толерантних та дуже виважених натівських дипломатів урвався. Речі названо своїми іменами, крапки над “і” поставлені, “футбольна дипломатія” провалилась. Росія – ворог для НАТО, і Альянс більше не збирається терпіти “многоходовочкі” Путіна”, – заявив експерт.
Він зазначив, що в заключній декларації саміту НАТО Росія називається головною загрозою Альянсу та світовому порядку.
Також НАТО нарешті “конкретно озвучило ключові злочини Росії”, серед яких – анексія Криму, “яку НАТО не визнає і не буде визнавати”, військова інтервенція в Донецькій та Луганській областях шляхом введення військ, озброєнь та найманців, а також політичної, фінансової, військової підтримки бойовиків, незаконне розміщення військ на території України, Грузії та Молдови.
Крім того, НАТО засудило визнання Росією незалежності Абхазії та Південної Осетії, а також їх мілітаризацію, втручання у виборчі процеси та суверенітет країн НАТО (зокрема, Чорногорії), дискримінацію кримських татар, застосування тортур та переміщення українських громадян до в’язниць у Росію, а також поширення Кремлем дезінформації та здійснення кібератак.
Самусь звернув увагу на те, що Росію офіційно на рівні НАТО звинуватили в атаці з використанням військової нервово-паралітичної речовини у Солсбері: “НАТО солідарне з оцінкою Великобританії щодо відповідальності Росії за цю атаку”.
“Росію офіційно на рівні НАТО звинуватили у вбивстві пасажирів Боїнга рейсу MH-17. У Декларації саміту Росії пояснюють, що “щиросердне зізнання пом`якшує покарання”: “Ми закликаємо Російську Федерацію взяти на себе відповідальність та співробітничати усіма можливими способами для встановлення істини, справедливості та винних”, – заявив експерт.
Між тим, він звернув увагу на те, що в рішеннях саміту нічого не говориться про інструменти покарання російських злочинців.
“Найбільш вагомий крок – початок реалізації Ініціативи НАТО щодо посилення готовності (NATO Readiness Initiative), яка передбачає підготовку в країнах Альянсу для застосування в рамках НАТО 30 батальйонів, 30 ескадрилей та 30 бойових кораблів з готовністю 30 днів і менше. Хоча, ця ініціатива більше виглядає як піарний хід, а не продумана військова концепція і створення інструменту покарання Росії. Чому визначається саме 30 кораблів і 30 батальйонів, а не 35 і 50? І чому 30 днів? Чи не забагато це в умовах, коли 1-а танкова армія ЗС РФ вже за 4-5 днів після початку операції буде стояти на білорусько-польському кордоні в готовності наступати на Варшаву?” – зазначив заступник директора ЦДАКР.
На його переконання, ключовою фразою, яка говорить про неготовність НАТО розпочати практичні кроки з протидії агресивним діям Росії, є “НАТО не хоче протистояння з Росією і не становить загрози для Росії”.
“Цю фразу важко пояснити з точки зору звичайної логіки: якщо НАТО звинувачує Росію у конкретних злочинах, то Альянс повинен активно й цілеспрямовано йти на протистояння з РФ для того, щоб примусити її покаятися у скоєнні злочинів і повернутися в русло міжнародного права. Однак, Альянс діє навпаки – уникає протистояння, демонструючи Кремлю свою слабкість і неготовність до реального покарання російських злочинців”, – заявив Самусь.