Напередодні засідання Ради Росія-НАТО, Російська Федерація, діючи в кращих традиціях СРСР, намагається підняти градус міжнародної обстановки і здійснює широкомасштабні провокації за всім стратегічним периметром протистояння з Альянсом.
Спочатку протягом 11-12 квітня ц.р. російські бомбардувальники Су-24 та вертольоти Ка-27 декілька десятків разів відверто імітували атаку на американський есмінець «Дональд Кук» у Балтійському морі. «Російський літак імітував атаку на есмінець і не відповідав на попередження російською та англійською мовами», – повідомили представники Європейського командування ЗС США. На відео, яке було розповсюджено Пентагоном, видно, що літак пролітає у безпосередній близькості до американського корабля на висоті, нижче надбудови корабля.
Вже 14 квітня ц.р. у повітряному просторі Краснодарського краю та Чорного моря повітряно-космічними силами та авіацією ЧФ РФ були відпрацьовані елементи операції з блокування Чорноморських проток. Зокрема, літак-розвідник Су-24МР провів розвідку та підтвердження об’єктів умовного противника, літак дальнього радіолокаційного виявлення та наведення А-50У здійснював чергування у повітряному просторі центральної частини Чорного моря та управління діями авіації, 2 стратегічні бомбардувальники Ту-160 у повітряному просторі Краснодарського краю відпрацювали нанесення ракетного удару по району протоки Босфор, а 5 літаків Су-24М відпрацювали блокування воєнно-морських баз Румунії, Болгарії та Туреччини. Фактично, цими діями Росія чітко продемонструвала наміри щодо недопущення розгортання угруповання ВМС НАТО у Чорному морі. До речі, саме це питання планується розглянути на майбутньому саміті НАТО у Варшаві у липні ц.р.
Нарешті, на цьому тижні Росія суттєво активізувала свої провокації у зоні російсько-українського конфлікту на Донбасі. Протягом 14 квітня російські війська наростили інтенсивність обстрілів українських позицій. Зафіксовано 104 обстріли зі стрілецької зброї, гранатометів, зенітних установок ЗУ-23-2, бойових машин піхоти БМП-1, 122-мм артилерійських систем, 120-мм та 82-мм мінометів. Найбільша активність противника зберігається на Донецькому напрямку, особливо у районі Авдіївки.
Всі ці події свідчать про бажання Росії підійти до засідання Ради Росія-НАТО у готовності до ведення дискусії з Альянсом з позиції сили. Демонструючи готовність до подальшого загострення протистояння з Альянсом, Кремль, як це практикується російською дипломатією, може поставити вимогу припинити підтримку України і заблокувати її зближення з НАТО в обмін на «пом’якшення» поведінки РФ у зонах стратегічних інтересів НАТО. Традиційний підхід Москви: навіщо вам жертвувати відносинами і йти на збройне протистояння з сильною та агресивною Росією заради «слабкої, корумпованої та непрогнозованої» України.
В цих умовах, ЦДАКР закликає НАТО не піддатися на провокації та тиск Росії і не відмовитися від підтримки своїх союзників та партнерів у Східній Європі, у тому числі, України, яка знаходиться зараз на передньому краї боротьби з неадекватною російською імперією. ЦДАКР виступає за комплексні, цілеспрямовані та наростаючі кроки щодо посилення збройних сил НАТО у Східній Європі для протидії російській агресії. Україна у цьому плані може стати важливим елементом спільної оборони Альянсу. Українська армія, українська система безпеки та оборони, які на сьогодні є одними з найпотужніших у Європі, можуть надати свіжий імпульс для ефективного розвитку НАТО як системи колективної оборони і разом із союзниками створити неподолану перепону для просування російських агресорів далі на Захід.