Рівень загроз Україні з боку Росії зріс, причому загрози трансформувалися. Такого висновку дійшли експерти Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння (ЦДАКР) після аналізу поточної обстановки у другій половині серпня 2017 року. Рівень загроз та можливості протидії їм обговорювалися під час засідання Експертної ради 28 серпня ц.р. Фахівці експертного об’єднання дійшли згоди щодо необхідності покращення комунікації із владою та громадянським суспільством, виробляючи пропозиції для влади та проведення заходів з інформування та роз’яснення для широкої громадськості.
Більшість представників Експертної ради погоджується із наявним високим рівнем загроз. Зокрема, цілком очевидно, що ворожа путінська Росія реалізовує намір знищити Україну як незалежну, суверену державу, а західний світ в цілому влаштовує буферна позиція України.
При цьому на тлі тривалої війни на виснаження експерти фіксують різке зростання активності проросійських рухів в Україні, динамічна робота агентури та використання усіх наявних інформаційних каналів для провокування дестабілізації ситуації, створення підґрунтя для розвалу держави зсередини внаслідок зниження довіри до чинної влади з боку широких верств населення. Крім того, в експерти зазначають суттєве збільшення активності Кремля у сфері інформаційно-психологічної обробки населення Росії з метою сприйняття України як ідеологічного ворога та війни з нею як необхідності для Росії.
Фахівці наголошують, що ймовірними залишаються як реалізація масштабної воєнної кампанії, так і намагання змінити владу шляхом організації внутрішнього протистояння, яке, у свою чергу, може стати приводом для проведення псевдо-миротворчої військової операції з формальним прикриттям у формі захисту російськомовного груп населення.
Експертна рада фіксує трансформування загроз у оновлений, ймовірно, ще більш небезпечний формат. А саме, фахівці визнають високої ймовірність проведення Кремлем низки спеціальних інформаційно-психологічних операцій, підривних дії, відвертих терористичних актів, спрямованих на створення внутрішнього конфлікту в Україні за рахунок розвитку політичних рухів та окремих груп населення України. Більше того, аналіз діяльності та удосконалення «миротворчих важелів» ОДКБ свідчить в тому числі й про ймовірність операції під дахом цієї організації. Головною метою Кремля, як і раніше, є не захоплення окремих територій України, а зміна влади і створення промосковського конклаву.