Заяви ЦДАКР

ПІВДЕННИЙ НАПРЯМОК ПОТРЕБУЄ НЕВІДКЛАДНОГО ПОСИЛЕННЯ – ЕКСПЕРТНА РАДА З ПИТАНЬ НАЦІОНАЛЬНОЇ БЕЗПЕКИ

25 лютого 2015 року відбулося засідання Експертної Ради (ЕР) з питань національної безпеки, яке розглянуло оперативні питання щодо можливостей посилення південного напрямку. Свої рекомендації Експертна рада спрямувала відповідним структурам української влади. Нижче надано перелік рекомендацій, які, за висновком експертів ЕР, можуть оприлюднюватися у відкритому режимі.

25 лютого 2015 року відбулося засідання Експертної Ради (ЕР) з питань національної безпеки, яке розглянуло оперативні питання щодо можливостей посилення південного напрямку. Свої рекомендації Експертна рада спрямувала відповідним структурам української влади. Нижче надано перелік рекомендацій, які, за висновком експертів ЕР, можуть оприлюднюватися у відкритому режимі.   

А. Превентивні заходи. 

А.1. Терміново посилити роботу контррозідувальних органів з населенням південних регіонів України – передусім, з представниками (керівниками) місцевих адміністрацій та лідерами громадської думки.

А.4. Суттєво покращити навчання відмобілізованих. Розглянути для цього доцільність створення учбових полків (батальйонів). … Потрібне більш ефективне використання тренажерів та учбової техніки.  

А.5. Посилити відповідальність за втрату озброєнь та військової техніки (ОВТ) військовими в зоні бойових дій. Так само посилити відповідальність підприємств за якість відвантажених в ЗСУ (НГУ) ОВТ. ….

А.6. Розпочати переведення на контракт частини військовослужбовців, що добре себе проявили під час бойових дій. Формування професійного ядра ЗСУ вкрай необхідне! Покращити роботу з наявним особовим складом у частині психологічної підготовки до ведення бойових дій, поведінки під час потрапляння у полон.

А.7. Попри побоювання військово-політичного керівництва розпочати та стимулювати формування і діяльність приватних воєнних компаній. Першочергові завдання: 1) формувати та взяти на утримання (включно навчання та забезпечення у ході БД) загонів спецпризначення – як існуючі у структурі ЗСУ, СБУ, СЗР, МВС, так і нові – з числа колишніх спецпризначенців різних відомств; 2) формування та утримання пересувних ремонтних груп, які в зоні БД будуть здійснювати оперативний ремонт ОВТ, забезпечувати комплектуючими, важливими елементами ОВТ (тепловізори і т.п.).

А.8. Удосконалити кадрову політику в секторі безпеки і оборони. Залучити фахівців, звільнених у запас – як діючих командирів і як інструкторів.

Б. Можливості посилення південного напрямку (військовий аспект).

Б.1. Делегувати максимальні повноваження тактичним командирам щодо прийняття рішення у частині виконань тактичних завдань оборони. ….

Б.2. Відійти від статичної оборони, перейти до ведення мобільної оборони як системи взаємопов’язаних за єдиним замислимося і планом заходів оборонного і наступального характеру з однією з ключових ролей добре підготовлених ССпО (стратегічних і тактичних). …

Б.3. Ретельно підготувати протидесантну операцію (ПДО) на південному узбережжі, директивно закріпити завдання оборони морського узбережжя за командувачем ВМСУ з наданням йому усіх необхідних повноважень, військ (сил) і ресурсів. ….

Б.5. Задіяти усі можливості суспільства: громадянська оборона та запобіжники гуманітарній катастрофі:

– створити районні Комітети оборони на чолі з головами РДА (не лише обласні Ради оборони), їх діяльність спрямувати на роботу з населенням за мережевим принципом: роз’яснення правил поведінки при нападі противника на місто, недопущення паніки, створення серед населення цільових груп (сприяння обороні, медичної, сприяння підрозділам ДСНС, волонтерських груп забезпечення, підвозу та ін.), обладнання бомбосховищ, підготовка оборони району в інженерному відношенні, виявлення провокаторів, сприяння діяльності спеціальних органів, тощо;

– …;

– …;

– створити загони підтримки ДСНС на випадок виникнення надзвичайних ситуацій, пов’язаних з диверсіями і терористичними актами;

– …;

– передбачити в законодавчому порядку можливість використання ресторанів, їдалень, кафе, заправок та інших приватних підприємств для безкоштовного харчування людей і військовослужбовців, заправки та ремонту техніки у випадку критичної ситуації (з чітко визначними критеріями – що саме мається на увазі під критичною ситуацією) за відповідними чековими вимогами (як, зокрема, було в Великобританії під час війни). Чек забезпечується прямими урядовими зобов’язаннями і оплачується протягом трьох місяців після пред’явлення чеку військовим чи цивільним керівництвом. Діапазони цін на послуги за відповідною номенклатурою визначаються Урядом відповідно до ринкових показників.

В. Стратегічно важливі питання для організації подальшої оборони України

В.1. Кадрово забезпечити сектор безпеки і оборони держави. Терміново Призначити віце-прем’єр-міністра з питань ОПК, якому доручити координацію усіма підприємствами ОПК, проведення інвентаризації усіх наявних на підприємствах (арсеналах) ОВТ, а також налагодження державно-приватного партнерства із залученням значної кількості приватних підприємств. Призначити заступників міністра оборони, заступників командувачів видами ЗСУ, ключових департаментів – які досі не призначені.

….

 

Список учасників Експертної Ради при ЦДАКР (25 лютого 2015 року)

АРТЮШЕНКО Андрій Арнольдович – Заступник директора Департаменту розробок і закупівлі ОВТ Міноборони України

БАДРАК Валентин Володимирович – Директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння (ЦДАКР)

БЛИЗНЮКОВ Сергій Павлович – Помічник міністра оборони України (2005 – 2014),

заступник головного інспектора Головної інспекції Міністерства оборони України (1998-2004 рр.)

БУТУСОВ Юрій Євгенович – Військовий експерт, головний редактор «Цензор.НЕТ»

ВОРОНЧЕНКО Ігор Олександрович – Начальник військ берегової оборони – заступник командувача ВМС України

ЗАМАНА Володимир Михайлович – Начальник Генерального штабу — Головнокомандувач Збройних Сил України (2012 -2014), генерал-полковник

КОПЧАК Володимир Ігорович – Керівник оборонно-промислових проектів ЦДАКР, секретар Експертної ради при ЦДАКР

ПОЛЯКОВ Леонід Ігорович – Перший заступник міністра оборони України (2005 – 2008 рр.); Заступник міністра оборони України  (2104 р.)

РИЖЕНКО Андрій Олексійович – Заступник начальника штаба (з питань Євроатлантичної інтеграції) командування ВМС України

РУБАН Володимир Володимирович – Керівник Центру гуманітарної допомоги з питань звільнення полонених та заручників у зоні АТО

СКІПАЛЬСЬКИЙ Олександр Олександрович – Заступник голови СБУ (2007 р.), начальник ГУР МОУ (1991 – 1997 рр.)

СТЕЦЕНКО Олександр Олексійович – Заступник генерального директора ДК «Укроборонпром»

ТАРУТА Сергій Олексійович – Народний депутат України

ЯКУБЕЦЬ Іван Миколайович – Начальник аеромобільних військ України (1998–2005 рр.), член Експертної ради ЦДАКР.

(Ведення засідання здійснювалося директором ЦДАКР, всебічне забезпечення та організація – фахівцями ЦДАКР; місце проведення – банк «Аркада»; крім того, членом Експертної ради адміралом Кабаненком І.В. було надіслано окремі пропозиції, що увійшли до переліку пропозицій).

Неурядову Експертну раду з питань національної безпеки було створено за ініціативи Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння у квітні 2014 року. До її складу увійшла низка відомих у країні профільних експертних організацій та оборонних аналітиків, з початку 2015 року до даного форуму, що працює в режимі «закритого клубу фахівців», приєднався ряд директорів великих оборонних підприємств і народних депутатів Верховної Ради України, а також група іноземних фахівців з Великої Британії та Грузії.