Заяви ЦДАКР

Круглий стіл – проблеми реформування ОПК України. шляхи та можливості реалізації реформи

12 вересня ц.р. в інформаційному агентстві "Укрінформ" пройшов круглий стіл, присвячений проблемам реформування ОПК України й шляхам та можливостям реалізації цієї реформи. Захід був організований Центром досліджень армії, конверсії та роззброєння (ЦДАКР).

Під час зустрічі обговорювалися причини проблем у виконанні державного оборонного замовлення, найактуальніші складові реформи ОПК та ВТС, шляхи реалізації реформ та розвитку оборонних технологій, а також методи здійснювання громадського контролю над розбудовою ОПК та ВТС в інтересах нацбезпеки.

Голова ДК «Укроборонпром» Павло Букін повідомив учасникам зустрічі, що концерном було розроблено проект нової редакції закону про державне оборонне замовлення, що передбачає побудову нової системи згідно із практикою НАТО.

«Концерном разом з експертним середовищем розроблена нова редакція закону про державне оборонне замовлення. Ми його з весни вже розробляли, і зараз проходить фінальна вичитка тексту», – зазначив він.

 

180913 krugli 1

За його словами, до розробки законопроекту залучались представники НАТО, експертні організації, Міністерство оборони, приватні підприємства.

Крім того Букін розповів про реформування самого концерну. Зокрема про створення дивізіонів та реструктуризації всередині «Укроборонпрому».

Невеличким відступом, від подальшого обговорення, була презентація головою ЦДАКР – Валентином Бадраком збірки «Створення оборонного щита України. Конструктори та менеджери» створеною за участю ДК «Укроборонпром», експертів ЦДАКР, агенції «Оборонно-промисловий кур’єр», а також директора інформаційно-консалтингової компанії Defense Express – Сергія Згурця.

 

180913 krugli 2

«В цій збірці можна знайти все те, що нині є нового в українському оборонному комплексі. Тобто нові технології» – розповів Бадрак.

Найбільш гарячим питанням для обговорення, серед учасників круглого столу, стали перспективи реалізації закону про національну безпеку, зокрема перспективи створення центрального органу влади щодо управління ОПК.

Так Валентин Бадрак наголосив, що створення такого органу передбачено в законі про нацбезпеку.

«Закон нам сигналить про те, що має бути реформа оборонної промисловості, що у виконавчій владі має з’явитися центральний орган виконавчої влади, який буде відповідальним за реалізацію оборонно-промислової політики та за координацію тих підприємствами оборонними, які в нас існують», – сказав він.

 

Віктор Плахута вважає, що новий орган має бути створений не в формі агентства, а як нове міністерство. А от Павло Букін зазначив, що створення такого органу як окремого міністерства не є доцільним. У свою чергу, радник президента АТ «Мотор Січ» Іван Божков висловив думку, що такий орган варто створити на базі «Укроборонпрому».

Досить неоднозначним став виступ Сергія Згуреця. Так, він привітав ініціативи «Укроборонпрому» щодо розробки закону про державне оборонне замовлення. Водночас експерт зауважив, що створення нового міністерства чи окремої агенції, на даний час, є зайвим, оскільки в ОПК України спостерігається категоричний брак фахівців за всіма напрямками, у тому числі й на керівних постах.

«Я є прихильником простого рішення – це безпосередньо розширення повноважень міністерства економіки щодо формування оборонно-промислової політики за рахунок внесення однієї зміни в постанову і кадрового посилення цього відділу Міністерства економіки», – зауважив Згурець.

 

180913 krugli 3

Аргументуючи свої тези, він привів декілька прикладів, а також заторкнув складну тему фактичного зриву державного замовлення на цей рік по створенню вітчизняних БТРів.

«Створивши міністерство ми навіть не зможемо знайти достатню кількість фахівців аби забезпечити якісне виконання цієї роботи. Нам поки що треба хоча б забезпечити нормальну взаємодію між тими ланками яки спроможні виконувати державне оборонне замовлення і зняти ці речи, про які я казав раніше», – резюмував експерт.

За результатами круглого столу експерти дійшли висновку, що над питанням створення нового центрального органу влади щодо управління ОПК потрібно ще багато працювати, а поки що, необхідно зосередитись на вирішенні більш простих та негайних проблем і домовились працювати в цьому напрямку. Своєю чергою організатори заходу пообіцяли висвітлити проблеми, думки та пропозиції учасників в різних засобах масової інформації, які є партнерами заходу.

Є велика надія, що завдяки подібним відкритим експертним обговоренням ситуація з реальним реформуванням вітчизняного оборонно-промислового комплексу нарешті зрушить з місця і це піде на користь підвищенню бойових можливостей Збройних сил України та обороноздатності української Держави.

 

Автор: Олекса ХОРТИЦЯ, Defense Express