Сектор безпеки України

КРЕМЛЬ НЕ ПРИПИНИТЬ ВІЙНУ НА ДОНБАСІ ДО ВИЗНАЧЕННЯ ФОРМАТУ ВІДНОСИН ЗІ США – ДИРЕКТОР ЦДАКР

Нинішня ескалація боїв на сході України та атаки з боку російського угруповання, створеного на Донбасі, свідчить, що Росія буде і далі намагатися продемонструвати США свій вплив на ситуацію. Таку думку висловив директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння (ЦДАКР) Валентин Бадрак

Нинішня ескалація боїв на сході України та атаки з боку російського угруповання, створеного на Донбасі, свідчить, що Росія буде і далі намагатися продемонструвати США свій вплив на ситуацію. Таку думку висловив директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння (ЦДАКР) Валентин Бадрак. За його словами, Кремль буде ініціювати здійснення обстрілів й напади на українські сили оборони, передусім аби примусити США до певного діалогу з нею на умовах, пропонованих Москвою. Він підкреслив, що ситуація непроста, й поки немає підстав очікувати суттєвих змін.

Водночас Бадрак зазначив, що той факт, що в такій непростій ситуації США все-таки вирішили ухвалити рішення про військово-технічну допомогу Україні, є дуже важливим сигналом для Росії. Зокрема, експерт згадав, що рішення Палати представників Конгресу США про виділення 150 мільйонів доларів на військову підтримку України є вкрай важливим та свідчить, що нова американська влада продемонструвала дотримання послідовної політики відносно України. Отже, висловив переконання керівник аналітичного центру, сподівання Кремля на те, що нова президентська адміністрація Сполучених Штатів змінить курс і піде на змову з Росією, зруйновані – даний меседж Конгресу свідчить про те, що цього точно не відбудеться, принаймні, найближчим часом.

Бадрак також впевнений, що  загалом для України найголовнішим моментом є сам факт появи такого рішення США. «Це більш вагомо, ніж обсяги та кількість допомоги, хоча звісно, хотілося б такої підтримки, як Ізраїлю — він отримує до мільярда доларів допомоги щороку», – зазначив експерт, додавши, що, «можливо, це — справа майбутнього, бо в США досі немає чіткого розуміння того, чи є Україна активом, чи вона буде пасивом для західного світу». Він також вважає, що «це ми знаємо, що Україна сьогодні фактично боронить добробут та спокій Європи, але довести це американській стороні — справа, якою потрібно займатися щодня».

Бадрак, говорячи про необхідність посилення оборонного потенціалу України, зазначив, нині потрібен новий рівень військово-технічного співробітництва України з іноземними державами.

Керівник ЦДАКР висловив наступну позицію: «Для України це рішення про допомогу також важливе тим, що буде своєрідним «відкриттям порталу»: адже, після цього кроку США, до підтримки України можуть долучитися й інші країни. Тож для нас важливіше навіть не саме отримання озброєння від Америки, а те, що США надають сигнал всім країнам: вони будуть підтримувати Україну, і це потрібно робити. Сьогодні більшість європейських країн НАТО дуже обережно ставляться до постачання Україні критичних комплектуючих або чутливих технологій. Європейські країни НАТО, скоріше, відмовляють Україні, ніж погоджуються на спільні проекти з нами. А рішення США про допомогу Україні може докорінно змінити ситуацію для нас та відкрити нову сторінку військово-технічного співробітництва нашої країни та іноземних оборонних компаній».

Водночас, Бадрак додав, що є й певні застереження для української влади. А саме, вважає експерт, не варто вбачати в цьому кроці США якусь революцію. «Україна повинна самостійно вибудувати власну систему оборони. А підтримка з боку США чи інших країн не може розглядатися як поява союзників. Поки що йдеться тільки про те, що західні партнери виконують свої попередні рішення і готові вкладати в Україну певні ресурси. Ми не повинні мати ілюзій про те, що західний світ повністю забезпечить Україну системою оборони. Крім того, щоб Україна була готова до потенційних проектів військово-технічного співробітництва, необхідно, аби відбулися зміни у воєнно-технічній політиці самої України».

Експерт у цьому контексті згадав, що Україна має досить потужний оборонно-промисловий потенціал, та нині спостерігається бурхливий сплеск роботи приватного оборонно-промислового сектору. Проте, на його думку, наразі існують проблеми, що гальмують військово-технічне співробітництво та не дозволяють розгорнути серйозні проекти. «По-перше, є законодавчі проблеми: у нас не вистачає кількох серйозних законів, зокрема, про військово-технічне співробітництво, про створення та виробництво озброєння та військової техніки, про державне приватне партнерство тощо»,  – резюмував фахівець.

Він наголосив на необхідності підготувати ґрунт для заходу на український ринок західних оборонних компаній, вирішили б питання рівних прав приватних і державних підприємств, а також забезпечили загальні речі, які нормальні для всього світу (виплата роялті, започаткування офсетних угод тощо). Директор ЦДАКР вважає, що рішення США про допомогу Україні може докорінно змінити ситуацію та відкрити нову сторінку військово-технічного співробітництва. Та згадав, що досі в Україні існують адміністративні проблеми: «Сьогодні в уряді досі немає єдиного органу, який був би міжвідомчим та вищим за своїм статусом, ніж міністерство, і взяв на себе створення, модернізацію всієї воєнно-технічної політики, а також розпочав справжню координацію роботи оборонно-промислового комплексу».

Згідно з позицією ЦДАКР, ці два моменти суттєво заважають заходу на український ринок іноземних оборонних компаній: не тільки західних — серйозними партнерами України можуть бути Південна Африка, Туреччина, Китай тощо.