1. Важливим фактором, що впливає на обороноздатність держави, є створення ефективної системи базування сил флоту. Вже сьогодні для розміщення та повноцінного забезпечення корабельного складу ВМС наявного причального фронту пунктів базування Одеса та Очаків не достатньо. Необхідно вирішити питання щодо передачі причального фронту в портах Одеса, Іллічівськ та Южний.
2. Гостро стоїть питання передачі у власність Міноборони казарменно-житлових фондів для розташування військових частин ВМС у містах Одеса, Миколаїв і Очаків, їх відновлення і підготовки до зими, переобладнання під гуртожитки для військовослужбовців військової служби за контрактом, будівництва житла для військовослужбовців, виведених з Криму. З метою вирішення зазначених питань, необхідно:
– внести зміни до нормативно-правової бази щодо спрощення процедур і порядку передачі у сферу діяльності Міноборони земельних ділянок, будівель та споруд для забезпечення розміщення і діяльності ВМС;
– цільове фінансування заходів відновлення і підготовки до зими зазначених вище фондів;
– розроблення Державної цільової програми будівництва (придбання) житла для військовослужбовців, виведених з Криму.
3. Проблемним питанням залишається відновлення підготовки навчених ресурсів для ВМС. На даний час з Криму вдалося вивести педагогічний та особовий склад Академії ВМС, коледжу підготовки старшинського складу та ліцей ВМС. Їх розташування та навчання планується здійснювати на базі різних за фахом навчальних закладів в м. Одеса, що унеможливлює комплексне навчання особового складу, як майбутніх морських фахівців. З метою організації комплексного навчання моряків від ліцеїста до офіцера необхідно створення цільового, майнового комплексу з відповідною інфраструктурою. Для цього необхідно повернути повністю фонди військового містечка №16 від Південноукраїнського національного педагогічного університету імені К.Д. Ушинського у власність Міноборони, які були незаконно віддані у свій час.
4. Проблемою залишається врегулювання питання повернення захоплених російською стороною корабельного складу, озброєння та військової техніки і матеріально-технічних засобів.
5. Наступним проблемним питанням відродження ВМС є відновлення технічної готовності та комплектування ВМС озброєнням і військовою технікою. Призначений фінансовий ресурс в обсязі 19,2 млн. грн. не дозволить відновити (підтримати) технічну готовність наявного озброєння і військової техніки в повному обсязі. Необхідно в проекті Державного бюджету на 2015 рік передбачити окремою бюджетною програмою виділення необхідних обсягів кошторисних призначень для ВМС на відновлення, утримання, ремонт озброєння та військової техніки.
6. Спрощення порядку виготовлення нових видів продукції оборонного призначення в особливий період.
7. Для забезпечення комплексного підходу до вирішення питань відновлення боєздатності і подальшого розвитку ВМС вкрай необхідно в найкоротший час затвердити Державну комплексну програму кораблебудування, розвитку суднобудівної галузі, інфраструктури портів та пунктів базування в інтересах ВМС на 25-30 років. У зв’язку з нагальною потребою в новому корабельному складі, озброєнні і військовій техніці, вирішити питання щодо додаткового фінансування Державного оборонного замовлення: Закупівлі для ВМС броньованих артилерійських катерів типу “Гюрза-М”, багатоцільового морського буксиру (т.”G-07BL”), бронетранспортерів БТР-3Е1, РЛС “Дельта” та “Малахіт”, проектування морського патрульного катера “Лань”, плавучого причалу. Вкрай необхідно відновити будівництво багатоцільового корвета проекту 58250. Нажаль, необхідний фінансовий ресурс у обсязі 282,9 млн. гр. для продовження проектування і будівництва корвета Державним оборонним замовленням на 2014 рік не передбачено.
Наслідком припинення фінансування в цьому році буде: впровадження закордонними постачальниками судових санкцій по вже укладеним; контрактам на суму 106,0 млн. гр. та розірвання ними контрактів; ризику збанкрутіння ряду державних підприємств України, які повністю зорієнтовані на випуск продукції саме для цього корабля; повної зупинки будівництва корабля класу “корвет” проекту 58250.
Для збереження будівництва корабля необхідно профінансувати у 2014 р. суму у розмірі 282,9 млн. грн. для проектування та будівництва корабля. За умови належного фінансування, ВМС до кінця 2017 року будуть мати головний корвет даного проекту.
Крім цього ВМС пропонується завершити проектування та виготовлення на базі існуючих вітчизняних літаків типу Ан-140, Ан-148, дослідний зразок багатоцільового патрульного літака, який би поєднував функції патрульного, протичовнового,десантного літака та був би носієм протикорабельних ракет.
Адмірал Ігор ТЕНЮХ