Заяви ЦДАКР

Директор ЦДАКР взяв участь у парламентських слуханнях з питань обороноздатності держави

Директор Центру досліджень армії, конверсії та озброєння Валентин Бадрак взяв участь у парламентських слуханнях на тему: «Обороноздатність України у ХХІ столітті: виклики, загрози та шляхи їх подолання», що пройшли у Верховній Раді України 23 липня 2014.

Директор Центру досліджень армії, конверсії та озброєння Валентин Бадрак взяв участь у парламентських слуханнях на тему: «Обороноздатність України у ХХІ столітті: виклики, загрози та шляхи їх подолання», що пройшли у Верховній Раді України 23 липня 2014. У заході також взяли активну участь й інші представники сформованої у квітні 2014 р. Експертної ради у галузі національної безпеки – президент Фонду «Нові традиції» Сергій Бондарчук та директор Інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Сергій Згурець.

Комітет ВРУ з питань національної безпеки і оборони, який готував парламентські слухання, розповсюдив серед учасників експертне дослідження «Щодо зниження (часткової втрати) оборонного потенціалу України (протягом 2004 – 2014 рр.)», оприлюднене групою фахівців Експертної ради у червні 2014 року.

Далі надається виступ у парламенті Валентина Бадрака.

Шановний Голова Верховної Ради, шановні пані та панове! Сьогодні ні для кого не є таємницею, що Кремль усе підготував для масштабної агресії, але для нас це, можливо, і шанс для того, щоб створити інший сектор безпеки з потужною армією. Я коротко дуже перелічу ті, на мій погляд, необхідні аспекти, які варто врахувати і розбудувати.

Робота розвідувальних органів під час Антитерористичної операції доводить необхідність суттєвого вдосконалення. І наші пропозиції полягають в тому, щоб негайно відтворити роботу Комітету з питань розвідки при Президенті України і туди залучити усі розвідувальні органи держави, причому посилити, багато розвідувальних органів потребують посилення в технічному сенсі.

Далі. Я хочу підтримати ті пропозиції, які лунали тут багато разів, про створення Державної комісії з питань оборонно-промислового комплексу. Я хочу нагадати вам 2000-2002 роки, коли така комісія існувала, і Володимир Горбулін керував цією комісією. І тоді був фактично єдиний етап розвитку ОПК, коли було узгоджено усі можливості країни і щодо виробництва, і щодо використання науки. І в тому числі, що сьогодні вкрай необхідно, це та частина військово-технічного співробітництва, яка потребує  імпорту озброєнь. Тому що, знову-таки, ні для кого не таємниця, що наш національний комплекс оборонний здатний забезпечити лише 30 відсотків потреб армії, а нам потрібно дуже багато чого купувати.

Третій момент. Почалася дуже суттєва і необхідна розбудова сил спеціальних операцій. Але хотів би тут наголосити, що сили спеціальних операцій – це не тільки спецназівці, це ще така розумна структура, яка має і кібер-війська, і потужні системи протидії інформаційним операціям. Тому я запропонував би посилити цю складову можливостями і розглянути потенціал Житомирського військового інституту імені Корольова, де вже ці напрацювання існують і є дуже суттєвими.

Тут пан Ляшко наголошував про необхідність вступу до НАТО. Це дуже добре було б, але я хочу сказати, що сьогодні НАТО нас не візьме до себе. Це перший момент. Другий момент: НАТО сьогодні довело свою слабкість, і Європа сьогодні настільки слабка, що вона демонструє побоювання Кремля. Європа демонструє те, що вона боїться.

Тому в цій ситуації моя пропозиція: працювати зі Сполученими Штатами Америки. І я пропоную подумати дуже ретельно усім депутатам і фахівцям щодо такого формату. Протягом трьох місяців в Україні працювала група генерала Уеслі Кларка та Філіпа Карбера, яка сьогодні, саме сьогодні, 23 липня, в Конгресі домовляється і намагається переконати Конгрес в тому, щоб Україні надати інший статус й інші можливості допомоги. Академік Гриньов дуже чітко сказав про проблеми нашої наукової бази, про наявність певного циклу виробництва нових озброєнь. Я вам хочу додати, що протягом п’яти років щонайменше, ми будемо мати вакуум у сфері переозброєння. Не буде такого, що ми зараз виділимо гроші і одразу у нас з’являться нові озброєння. Лише через 5-7 років цикл може запрацювати і тому нам потрібна, вкрай необхідна, військово-технічна допомога. Група Карбера пропонує, щоб Україна  створила перелік можливостей для ленд-лізу. Ви пам’ятаєте, Президент Порошенко запропонував Варшаві лендліз? Усі погодилися, що це добре, але, де механізм? Механізм, нагадую, має бути компенсаційний. Що Україна може надати? Кажу, що варто розглянути можливість створення ракет-мішеней –  для національної системи ПРО США. Розглянути можливість надання території для розміщення тут ракет-перехоплювачів. Тоді тут з’являться «Петріоти» (сучасні ЗРС «Patriot»), які нам дозволять 5 – 7 років проти Росії боронитися дуже добре.

І, нарешті, такі невеличкі можливості, але вони можуть бути додаткові. Скажімо, можливе створення літака Ан-124 “Руслан” з американцями, хай там з двигунами Pratt&Whittney…  але з американцями, це буде в пику Росії. Або використання, скажімо, Яворівського, найбільшого в Європі полігону для підготовки миротворчих сил Європи та багатонаціональних маневрів. Ще є багато інших можливостей. Тому пропоную подумати над цим. Дякую за увагу.