Азійський монітор

Central Asia Security Digest 04/03

У цьому випуску дайджесту ви дізнаєтеся про несподівану появу китайських військових на території Таджикистану, табори перевиховання в Китаї, суперечки в ОДКБ, міфи та реалії тероризму в ЦА, а також стосовно можливого посилення військово-технічного співробітництва Узбекистану і США

Військово-політична ситуація

Китайські військові на території Таджикистану

Китайський військовий обєкт в Таджикистані.
Джерело: The Washington Post

Газета The Washington Post стверджує, що на території Таджикистану розташований китайський військовий форпост, хоча ні Душанбе, ні Пекін про це офіційно не повідомляли.

Китайський форпост розташований недалеко від афганського пункту пропуску Вахон на території Мургабського району Таджикистану, повідомив кореспондент видання. Він навіть відвідав військову базу Китаю, яка розташована в Ваханскому коридорі, – вузькій смузі між горами поблизу таджицько-афганського кордону. При цьому, за повідомленнями китайських військовслужбовців, з якими поспілкувався журналіст, вони вже перебувають на таджицькій території три-чотири роки.

Китайці, за словами автора, були одягнені в уніформу, яку носять військовослужбовці Синьцзян-Уйгурського автономного району (СУАР), населеного переважно мусульманами регіону. Американський журналіст також пише, що на вході в КПП видно державні символи КНР і Таджикистану, проте не відомо, кому належать будівлі, і на яку із сторін покладено фінансування військового об’єкта.

За словами жителів Мургаба, службу тут проходять десятки, а може бути сотні китайських військовослужбовців. Китайські військові на місцевому ринку купують сотні кілограмів м’яса Яка. Як правило, китайських солдатів супроводжує таджик – перекладач. Газета опублікувала і фото двох китайських військовослужбовців на ринку Мургаба.

Яки в Муграбі

Ймовірно, що база може бути призначена для прикордонного контролю та забезпечення безпеки китайських західних регіонів. За словами експертів, стратегічний пріоритет Китаю – не дати уйгурським бойовикам, що знайшли притулок в Афганістані, перетнути Ваханський коридор, щоб перенести операції на територію СУАР. У Пекіні також побоюються, що бойовики угруповання «Ісламська держава», повернувшись з Сирії та Іраку, можуть також використовувати Афганістан як трамплін, щоб дотягнутися до цієї західної китайської провінції. Відомостей про озброєння не вказано, але слід зазначити, що незадовго до цього, в регіоні китайці вже затримували групу німецьких туристів. За їх словами і фотографіями можна зробити висновок, що в китайців є певна кількість військової бронетехніки та засобів розмінування.

Детальніше – тут.

Китай заперечує наявність етнічних киргизів в «таборах перевиховання»

Міністр закордонних справ Киргизстану Чингіз Айдарбеков зустрівся з головою Синьцзян-Уйгурського автономного району Китаю в м. Урумчі – адміністративному центрі СУАР, Шохратом Закировим. Основною темою обговорення стала проблема так званих «таборів політичного перевиховання», в яких, за даними ООН, може утримуватися близько мільйона мусульман – громадян Китаю.

Закир зазначив, що «табори», є професійно-технічними навчальними центрами», де навчають різним спеціальностям людей, які вчинили дрібні правопорушення. За його словами це надає можливість людям «виправитися в очах суспільства і влаштовуватися на роботу». Також він виключив будь-яку інформацію про релігійний, етнічний, чи інший дискримінаційний відбір, що повністю відповідає офіційній позиції КНР з цього питання.

У МЗС КР відзначають, що Шохрат Закир виключив етнічну складову в наборі слухачів. При цьому інформацію про наявність в даних центрах етнічних киргизів не підтвердив.

Регіональна безпека

Суперечності в ОДКБ

В ОДКБ змирилися з тим, що через позицію Вірменії в організації ще рік не буде повноцінного генерального секретаря, обов’язки якого продовжить виконувати представник Росії Валерій Семериков. Білоруське видання UBF.BY стверджує, що за інформацією особистих джерел, близьких до ОДКБ, призначення генерального секретаря слід очікувати в 2020 році. При цьому офіційно в ОДКБ повідомляють, що «колапсу і ступору в організації немає, все працює відповідно до планів. Водночас, за інформацією військового оглядача Олександра Алесіна така ситуація паралізує частину функцій ОДКБ.

У МЗС РФ назвали розширення зони підконтрольної зони ІДІЛ в Афганістані загрозою країнам ОДКБ

Розширення зони ІДІЛ в Афганістані, становить загрозу для країн ОДКБ. Про це вкотре заявив спецпредставник президента РФ по Близькому Сходу і країнам Африки, заступник міністра закордонних справ РФ Михайло Богданов. За його словами зростає небезпека переходу  тероризму на пострадянський простір через територію Афганістану, куди бойовикам при «незрозумілих обставинах вдається потрапляти транзитом через деякі суміжні країни». При цьому, він сказав, райони які підконтрольні ІДІЛ в Афганістані розширюються, а бойові операції активізуються.

В свою чергу країни ЦА, зокрема в Таджикистані повідомляють, що ситуація на кордоні з Афганістаном стабільна. На думку експертів розказуючи “жахи про терористів” Росія переслідує декілька цілей: підготувати основу для виборів в Таджикистані на яких вона має намір підтримати або 66-річного Емомалі Рахмона, або його 31-річного сина та похитнути позції США в ЦА і водночас з цим посилити свої.

Спроби продемонструвати загострення ситуації в регіоні с боку Росії не рідкість. Так, МЗС Узбекистану спростував статтю російського Sputnik Uzbekistan, про загрозу з боку Талібану. Зокрема, міністр закордонних справ Узбекистану Абдулазіз Камілов назвав її «обурливою» в зв’язку з заявленими в ній погрозами для Центральної Азії. Заява Камілова відбулося на тлі підготовки до міжнародної конференції «Взаимосвязанність в Центральній Азії: виклики і нові можливості», яка пройшла в Ташкенті 19-20 лютого. Він сказав журналістам, що вже 25 років чує твердження про те, що загибель Центральної Азії від рук бойовиків неминуча. В той же час, він наголосив на відсутності будь-яких доказів про наміри талібів прийти в Центральну Азію.

Детальніше про те, як РФ намагається використовувати ісламський екстремізм в своїх інтересах можна почитати тут.

Військово-технічне співробітництво

США мають наміри розширити військовий ринок в Центральній Азії


Генерал Джозеф Вотел на в Сенаті Конгресу США

США планують наростити поставки озброєння в країни Центральної Азії. Про це на виступі в американському сенаті повідомив глава Центрального командування Збройних сил США Джозеф Вотел.

За його словами, Узбекистан висловив зацікавленість в диверсифікації своєї військової техніки і заявив про намір придбати американську зброю, системи та обладнання. Цей факт є унікальною можливістю замінити Росію в якості основного постачальника продукції військово-промислового комплексу в цю республіку, зазначив Вотел. Разом з тим він визнав, що уряду США варто діяти обережно і збалансовано, «щоб не допускати дій, які Москва вважає провокаційними». Генерал заявив, що в 2019 році Узбекистан продовжить зміцнювати свій військовий потенціал, зокрема, приділяючи підвищену увагу цілісності кордонів, боротьби з наркоторгівлею і тероризмом. США розглядають республіку як партнера по врегулюванню мирного процесу в Афганістані.

Не виключено, що США передасть в ЦентральнуАзію частину зброї і техніки, яка залишається після відбуття американських збройних сил з Афганістану.

З повним текстом виступу Джозефа Вотела можна ознайомитись тут.

Ще почитати за темою:

Огляд підготував: стажер ЦДАКР Іван Котов

Ключові слова