В цьому випуску Central Asia Security Digest ви дізнаєтесь про зусилля Таджикистану з повернення до країни бойовиків терористичних організацій, про те як РФ намагається використати афганський фактор для посилення своїх позицій в регіоні Центральної Азії (ЦА) та про намагання підвищити статусність ОДКБ шляхом поглиблення взаємодії з міжнародними організаціями.
Військово-політична ситуація
Таджикистан повертає до країни екс-бойовиків терористичних організацій
МВС Таджикистану повідомило, що за 9 місяців цього року на батьківщину повернулися понад 160 членів “Ісламської держави”, “Ансоруллох” та інших екстремістських угруповань. Повернення здійснюється у рамках програми міністерства щодо запобігання поширення ісламського радикалізму в Таджикистані. Таким чином, МВСнамагається пропагандистськими методами повернути молодих людей до мирного способу життя. Їм пояснюється, що у разі, якщо вони добровільно повернуться назад в Таджикистан і якщо в їх діях не було ознак складу злочину, вони будуть звільнені від кримінальної відповідальності. За даними таджицької влади, озвучених у вересні цього року, 1900 громадян Таджикистану виїхали до Сирії та Іраку, де приєдналися до лав “Ісламської держави”.
Детальніше – тут.
Афганський фактор як виправдання створення нової російської військової бази в ЦА
Російське експертне середовище намагається використати нестабільність Афганістану для просування ідеї для створення на території ЦА нових російських військових баз. Зокрема, у публікаціях російських ЗМІ зазначається, що бойові дії в Афганістані підходять ближче до кордонів Узбекистану і Туркменістану, що значно збільшує ризики, пов’язані з тероризмом і наркоторгівлею. При цьому, найбільш небезпечним фактором стало формування в 2017-2018 роках анклаву, контрольованого ІДІЛ на території афганських провінцій Джаузджан і Сарі-Пуль, на невеликій відстані від лінії держкордону з Узбекистаном, що створює плацдарм для експансії на територію суміжних країн.
Поширення таких меседжів відбувається не вперше. Зокрема в 2016 році бойовики руху “Талібан” атакували прикордонний пост в повіті Кальдор провінції Балх в Афганістані, який знаходиться поблизу узбекського міста Термез. А в 2017 році Москва намагалась використати ситуацію як привід для посилення своєї військової присутності в Киргизстані та Таджикистані, зокрема пропонували створити другу військову базу в Киргизстані (до наявної авіабази Кант) та авіаційний компонент 201 військової бази в Таджикистані.
Євразійський банк розвитку призупинив надання Таджикистану другого траншу пільгового кредиту в розмірі $ 20 млн
У серпні 2016 року в Москві було підписано кредитну угоду між Євразійським банком розвитку (ЄАБР) і Таджикистаном про надання республіці кредиту в розмірі $ 40 млн. на підтримку економічних реформ. Після отримання першого траншу в розмірі $ 20 млн. в 2016 році, другий транш наразі зупинений. Незважаючи на те, що керівництво банку офіційно повідомило про причини зупинки (невиконання владою Таджикистану ключових умов кредитної угоди), не виключається, що затримка могла бути засобом економічного тиску на Душанбе для досягнення Москвою певних політичних цілей.
Регіональна безпека
ОДКБ та Червоний Хрест зустрілись у Женеві
23 листопада в Женеві відбулася 4-та Координаційна нарада Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ) і Міжнародного Комітету Червоного Хреста (МКЧХ) на високому рівні. Делегацію ОДКБ представляв заступник Генерального секретаря ОДКБ Петро Тихоновський, делегацію МКЧХ – директор Управління оперативною діяльністю штаб-квартири МКЧХ Ділмарт Штілхарт.
“Ми обговорили військово-політичну обстановку, ситуацію в сфері безпеки, положення цивільного населення і прийшли до висновку, що на сьогоднішній день самими гарячими точками, що впливають на стан безпеки в двох наших організаціях, перш за все – в ОДКБ, є Сирія і Афганістан”, – прокоментував результати зустрічі Тихоновський.
Щорічна зустріч секретарів рад безпеки держав-членів СНД.
В ході зустрічі, що відбулася 21 листопада в Москві були обговорені питання міжнародної та регіональної безпеки, проблеми взаємодії держав у форматі СНД і на міжнародній арені. Зокрема, було розглянуто ситуацію в Афганістані та вкотре зроблено акцент на викликах безпеки країнам ЦА від терористичних організацій.
“Постійну тривогу в ОДКБ викликає Афганістан з його внутрішньополітичної нестабільністю і невичерпним потоком наркотиків. Сьогодні ця країна перетворилася на плацдарм для перекидання в пострадянські держави недобитих бойовиків ІГІЛ. Виникла реальна небезпека формування потужної екстремістського угрупування на кордонах Афганістану з Таджикистаном і Туркменістаном”, – заявив виконуючий обов’язки Генерального секретаря ОДКБ, який головував на зустрічі. Зазначене ще раз підтверджує факт активного просування Москвою ідей посилення свого військового компоненту в центральноазіатських країнах.
Огляд підготував: стажер ЦДАКР Іван Котов