Азійський монітор

Central Asia Security Digest 19/11

В цьому випуску Central Asia Security Digest ви дізнаєтесь про спробу нападу бойовиків “Ісламської держави” на 201 російську військову базу в Таджикистані, переговори Талібану в Москві, цьогорічні заходи ОДКБ та СНД в регіоні, безпекові та економічні інціативи країн ЦА.

Воєнно-політична ситуація:

Бойовики з Таджикистану в лавах “Ісламської держави”

У бойових діях в Іраку та Сирії на стороні терористичного угрупування “Ісламська держава” брали участь 1899 громадян Таджикистану. Ця цифра була озвучена заступником голови Державного комітету національної безпеки Таджикистану Мансурджоном Умаровим на засіданні нижньої палати парламенту країни. За його словами, в даний час сотні членів сімей бойовиків перебувають у Сирії, Іраку і Афганістані. «Проблема в тому, що після смерті бойовиків ІД – уродженців Таджикистану, їх дружини і діти залишаються в цих країнах і піддаються “промиванню мізків” з боку інших терористичних організацій”, – повідомив Умаров.

Владою Таджикистану були повернуті понад 80 громадян, які перебувають в Сирії та Іраку, додав заступник голови ДКНБ Таджикистану. За його словами, понад 1700 бойовиків знаходяться в розшуку. А місцева влада поки не володіє точною інформацією про кількість убитих в Сирії і Іраку. Детальніше – тут.

Напад на 201 російську військову базу в Душанбе

Тим часом, спецслужби Таджикистану повідомили про арешт 12 осіб, які за завданням терористичного угрупування “Ісламська держава” збиралися здійснити теракт в комендатурі 201-ї російської військової бази в Душанбе. У розпорядженні місцевих ЗМІ виявилися фото цього допиту – на ньому видно, як декілька співробітників спецслужб допитують арештованого.
“Заарештований повідомив, що вони збиралися влаштувати вибух у військовій базі за те, що росіяни в Сирії воюють проти ІДІЛ. Бойовик також сказав, що їх мета була комендатура військової бази”, – розповів один з очевидців. Детальніше – тут.

Таліби переговорили в Москві

Заборонена в багатьох країнах терористична організація “Талібан” вперше взяла участь в переговорах у Москві про врегулювання ситуації в Афганістані. Зустріч пройшла в рамках так званого “московського формату” консультацій про мирний процес в країні. “Талібан” продовжує наполягати на тому, що вважає центральну владу Афганістану нелегітимною. Глава делегації талібів на консультаціях в Москві Мохаммад Аббас Станакзай заявив, що буде вести розмову про мир тільки з США. “Наша головна вимога – виведення іноземних військ”, – підкреслив він. Експертні оцінки підсумків зустрічі відрізняються: частина представників експертного середовища вважає, що московський формат переговорів не здатний вирішити проблему. З іншого боку, посадити талібів за стіл переговорів за участю Росії вже може розцінюватися як успіх, вважають інші експерти. Детальніше – тут. 

Регіональна безпека

СНД занепокоїлась прикордонною безпекою

Рада командувачів Прикордонними військами СНД (серед них делегації дев’яти прикордонних відомств Азербайджанської Республіки, Республіки Вірменія, Республіки Білорусь, Республіки Казахстан, Киргизької Республіки, Російської Федерації, Республіки Таджикистан, Туркменістану і Республіки Узбекистан) зібралась на в м. Токмок Чуйської області. Там вдбулося чергове 80-е засідання ради, за підсумками якого було прийнято 27 рішень для зміцнення прикордонної безпеки. Деталі – тут. 

Нова безпекова структура в Центральній Азії

Тим часом, президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв пропонує створити Організацію з безпеки і співробітництва в Азії. Таку заяву він зробив у вівторок, 13 листопада, виступаючи на пленарному засіданні “Астана Клубу” в Астані. Деталі – тут. 

Перспективи регіональної економічної інтеграції ЦА

В Ашхабаді відбулася 17-я Конференція міністрів Програми Центрально-Азіатського Регіонального Економічного Співробітництва (ЦАРЕС). У засіданні, що пройшло в готелі “Йилдиз”, взяли участь високопоставлені представники країн Програми ЦАРЕС, а також Азіатського банку розвитку, Світового банку, Ісламського банку розвитку, Інституту ЦАРЕС, Європейського Союзу, Європейського банку реконструкції і розвитку, Міжнародного валютного фонду, Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй та інші. Особливістю цьогорічної конференції є те, що її основним лейтмотивом є співробітництво з Китаєм в рамках “Одного поясу, одного шляху”, що наочно демонструє спрямованість економічної політики країн ЦА.

Деталі – тут.

Військово-технічне співробітництво:

Казахстан поглиблює ВТС з РФ в рамках ОДКБ

В Астані відбулися офіційні зустрічі держав – учасниць ОДКБ. В ході засідання було підписано програму стратегічного партнерства у військовій сфері між Казахстаном і Росією. Декларована мета програми – перехід на новий рівень військового та військово-технічного співробітництва між союзниками. Подробиці – тут. 

Казахстан та РФ націлились на спільне виробництво Іл-103М

В рамках XV Форуму міжрегіонального співробітництва Росії і Казахстану пройшло підписання угоди про наміри щодо створення проекту міжнародної промислової кооперації з метою виробництва і просування легкого багатоцільового літака авіації загального призначення Іл-103М. Сторони націлені на створення спільного підприємства з подальшим розгортанням на території Казахстану центру виробництва літаків, організації продажів і пост продажного обслуговування. Проект здійснюється з метою насичення зростаючого попиту на літаки малої авіації, заміщення зарубіжних аналогів і розвитку місцевих транспортних маршрутів в Росії і Казахстані. Подробиці – тут. 

Огляд підготував: стажер ЦДАКР Іван Котов

 

Ключові слова