Пригадавши саркастичний вислів поета Шеллі на рахунок свого друга – поета лорда Байрона, а саме: що він «втратив мистецтво спілкування, але на жаль, не звичку публічних виступів» – буду короткою і намагатимусь надати вам якомога більше інформації.
Загальна характеристика обстановки: реагування на виникаючі виклики
Єдина річ, якій НАТО добре вдавалась протягом багатьох десятиліть – це зміна відповідно до часу і викликів. Ми змогли переглянути себе і свої стратегії з тим, щоб враховувати обставини, що змінюються. Варшавський саміт, як і попередній саміт в Уельсі, пройшов на фоні безпекового середовища, яке зазнало принципових змін.
2014-й став переломним роком. Незаконно анексувавши Крим, Росія знехтувала міжнародним правом і кинула виклик нашому баченню всієї Європи – вільної і мирної, яка сформувалась після закінчення холодної війни. Через два роки після цього ми стикаємося з продовженням російської агресії на сході України, а також триваючим, неспровокованим нарощуванням військового потенціалу – від Баренцового моря до Балтійського моря, від Чорного моря до східної частини Середземного моря.
Тероризм і безлад на Близькому Сході і в Північній Африці почалися не в 2014 році. Однак того року відбулась зміна – в гірший бік – з появою так званої Ісламської держави та її прагненням створити, починаючи з Іраку і Сирії, Халіфат. Результатом цього стала подальша ескалація громадянської війни в Сирії, а також загострення кризи на Близькому Сході і в Північній Африці, з прямими наслідками для нашої власної безпеки у вигляді жахливих терористичних актів – зокрема в Стамбулі, Орландо, Брюсселі і Парижі – і найбільшої з часів Другої світової війни міграційної кризи в Європі. На додаток до цих основних викликів зі Сходу і Півдня, ми стикаємося з такими давніми загрозами, як кібератаки, розповсюдження ядерної зброї, а також балістичні ракети дальнього радіусу дії. В міру того як змінюється світ, НАТО має продовжувати адаптуватися – і Варшава стала фундаментальною в питанні адаптації і змін.
Підготовка до Варшави
Саміт в Уельсі у вересні 2014 року був негайною реакцією НАТО на ці нові безпекові виклики. Після Уельсу ми розпочали найбільше зміцнення нашої колективної оборони. Кілька конкретних прикладів:
• Ми втричі збільшили розмір Сил реагування НАТО до 40 тис. чол., з Передовими Силами в основі, здатними до перекидання в район застосування протягом декількох днів.
• Ми створили вісім нових штабів для полегшення підготовки і посилення наших сил на східному фланзі Альянсу.
• Ми посилили оборону Туреччини – союзника, який найбільше постраждав від заворушень на півдні, літаками АВАКС і оборонними ракетними системами.
• Ми прискорили процес прийняття рішень, а також розробили стратегії для протидії гібридним загрозам і складним проблемам, які надходять з півдня.
• Також ми домовились підвищити нашу здатність щодо обміну розвідувальною інформацією і можливість діяти відповідно до цієї інформації. Найближчим часом ми створимо в НАТО нове розвідувальне управління. Ми будемо більш ефективно координувати збір розвідувальних даних з метою підвищення ефективності та ситуаційної обізнаності.
Варшавський саміт: Формуючи майбутнє НАТО
Варшавський саміт затвердив нашу довгострокову стратегію, засновану на усвідомленні того, що ці проблеми будуть з нами протягом тривалого часу.
Протягом багатьох наступних років напрям діяльності НАТО будуть визначати дві головні теми варшавського саміту:
• посилення нашої колективної оборони і стримування;
• перенесення стабільності за межі наших кордонів.
Обидва напрями є довгостроковою політикою, яка вимагає впевненості та наполегливості в її реалізації.
Дозвольте мені коротко поінформувати вас щодо кожного з них:
Для того, щоб захистити наші нації шляхом зміцнення колективної оборони і стримування, ми домовилися про посилену передову присутність.
Це означає розгортання НАТО на ротаційній основі у вигляді високобоєготового багатонаціонального батальйону в кожній з найбільш незахищених країн на північному сході, а саме: Естонії, Латвії, Литві та Польщі, – посилення присутності на південному сході. Це означає, що напад на одного з членів Альянсу буде відбиватись силами усіх союзників. Союзники зобов’язалися підвищувати свою стійкість, покращувати готовність суспільства, а також демонструвати те, що ми маємо можливість протидіяти новим викликам, в тому числі, і гібридній війні.
Кібер-безпека. Ми визнали кібер-простір новим оперативним середовищем, на додачу до землі, повітря і моря. Союзники також зобов’язались зміцнювати власні можливості щодо кібер-захисту, а також ділитися додатковою інформацією та передовим досвідом.
Відносини з Росією. У Варшаві вони були на порядку денному. Ми провадимо з Росією політику за двома напрямами: захист і діалог. НАТО не прагне до конфронтації. Все, що ми робимо, носить оборонний і пропорційний характер і відповідає нашим міжнародним зобов’язанням.
• У довгостроковій перспективі ми продовжуватимемо прагнути до конструктивних відносин, якщо Росія припинить свою агресію проти України і почне діяти відповідно до міжнародного права.
• У короткостроковій перспективі діалог необхідний для управління непростими відносинами, відновлення передбачуваності, прозорості та заходів щодо зниження ризику. Ми хочемо переконатися, що непорозуміння чи інцидент не вийде з-під контролю.
Для перенесення стабільності за межі наших кордонів – на схід і на південь – ми будемо активізувати підтримку наших партнерів-сусідів. Якщо наші партнери є більш стабільними – ми знаходимось в більшій безпеці. Це означає більше роботи з тим, щоб допомогти нашим партнерам забезпечити свою власну безпеку, підвищити стійкість до зовнішнього тиску, а також боротьби з тероризмом.
Усі 28 членів НАТО роблять свій внесок в очолювану США Глобальну коаліцію з протидії ІДІЛ. На варшавському саміті ми вирішили, що літаки АВАКС НАТО будуть надавати пряму підтримку цій коаліції.
Ми також домовилися посилити нашу поточну підготовку та потенціал програм для іракських військовослужбовців власне в Іраку. Ми будемо продовжувати нарощувати нашу співпрацю з Йорданією і готовність, у разі потреби, допомагати Лівії. І ми будемо підтримувати наше довгострокове зобов’язання навчати, консультувати і допомагати афганським силам безпеки.
Крім того, НАТО буде надавати більш активну підтримку Грузії, продовжувати надавати допомогу Республіці Молдова та посилювати підтримку України.
Що стосується України, то глави держав і урядів Комісії НАТО-Україна прийняли для неї комплексний пакет допомоги. Це суттєвий пакет з підтримки України в її зусиллях щодо реформування держави. Для того, щоб ваша країна стала більш стійкою і здатною краще забезпечувати свою власну безпеку.
Ми також будемо поглиблювати нашу взаємодію з партнерами в Чорному і Балтійського морях, а також на Західних Балканах. Ми також будемо підтримувати нашу важливу операцію в Косово.
Перенесення стабільності торкається питань, які, певною мірою, збігаються: боротьба з тероризмом і безпорядками, нарощування потенціалу, робота з партнерами, вирішення кризи мігрантів, а також морська безпека.
Безпека і стабільність буде посилена за рахунок розширення співпраці між НАТО і Європейським Союзом. Пройде деякий час поки ми усвідомимо всі наслідки рішення Сполученого Королівства вийти з ЄС, але ми знаємо одне: Великобританія залишається вірним союзником НАТО, а співпраця між НАТО і ЄС стає ще важливішою.
Таким чином, ми переводимо наше співробітництво на новий рівень. НАТО і ЄС сприятимуть підвищенню готовності суспільства, підвищенню потенціалу з кібер-безпеки і вирішенню більш широких питань морської безпеки в центральній частині Середземного моря – побудованої на співпраці НАТО з ЄС для перекривання каналів міжнародної контрабанди (торгівлі людьми) в Егейському морі. Цілі включають в себе боротьбу з незаконним міграційним рухом і тероризмом, відстоювання свободи судноплавства, а також сприяння створенню регіонального потенціалу.
Безпека, яка нам потрібна: Зобов’язання щодо витрат на оборону і прогрес
Сучасні виклики вимагають сучасного Альянсу. І вони вимагають відповідних ресурсів.
Варшавський саміт переглянув і знову підтвердив погоджені на саміті в Уельсі зобов’язання щодо витрат на оборону.
2015 рік став першим роком, коли було відмічене невелике збільшення витрат на оборону. Оцінки 2016 року показують подальше збільшення на 3% в усіх європейських союзників і в Канаді. Це означає додаткові 8 млрд. доларів США на оборону.
Нам ще належить пройти довгий шлях. Нам необхідно зберігати взятий темп. Але переломний момент ми вже пройшли.
Прикінцеві думки: виклики, що розвиваються, стійкі цінності
Наша 67-річна історія навчила нас розвиватись відповідно до розвитку викликів. Але деякі речі не змінилися – і вони не мають мінятись. Йдеться про наш нерозривний зв’язок між Європою і Північною Америкою, нашу відданість захисту одне одного від нападу – відповідно до Статті 5 нашого договору – і відданість нашим основоположним цінностям: демократії, свободі особистості, правам людини і верховенству закону. Це стійкі цінності НАТО, які роблять нас єдиними і сильними.
І ми впевнено стоїмо на позиції політичної і практичної підтримки України.
Ми знову підкреслили, що «незалежна, суверенна і стабільна Україна, віддана демократії та верховенству закону, є ключем до євроатлантичної безпеки».
Ми єдині в нашій підтримці суверенітету України, територіальної цілісності та її невід’ємного права влаштовувати своє власне майбутнє і вільний від зовнішнього впливу курс зовнішньої політики.
Герлінда НІГУС,
керівник секції зв’язків Відділу громадської дипломатії,
Штаб-квартира НАТО (Брюссель)