Публікації експертів ЦДАКР – Балкани

Як колишній комік формує уряд

Болгарія пережила за останні три місяці дві виборчі кампанії. І це ще не кінець?

“Настав час для чогось іншого!”. Це було гаслом партії шоумена Славі Тріфонова “Є такий народ” на дострокових парламентських виборах в Болгарії, які пройшли в минулу неділю 11 липня. Головною метою Тріфонова була ліквідація старого політичного статус-кво, уособленого 62-річним колишнім прем’єр-міністром Бойком Борисовим та його партією ГЄРБ, які керували країною майже 11 з останніх 12 років. Перша спроба радикальних змін була зроблена під час чергових парламентських виборів у квітні цього року. Ще тоді було зрозуміло, що ГЄРБ перебуває в ізоляції, але депутатам від трьох т.зв. “протестних” партій не вдалось сформувати парламентську більшість. Тому 54-річний Славі Тріфонов відмовився від вручення його партії мандату на формування уряду і вирішив піти на дострокові вибори, на яких він сподівався отримати перемогу.

Головною інтригою дострокового голосування було те, чи результати 4 квітня будуть повторені, чи цього разу “партії протесту” (окрім політичної сили Тріфонова, до них належать прозахідна ліберальна коаліція “Демократична Болгарія” та коаліція “Вставай! Мафія геть!”, в якій ключовою фігурою є колишній омбудсмен країни Майя Манолова) все ж зможуть отримати більшість в парламенті.

Особливості виборчої кампанії

Важливо зазначити, що виборча кампанія проходила в умовах функціонування в країні тимчасового уряду. Згідно з конституцією, при достроковому розпуску парламенту підготовкою до виборів займається тимчасовий уряд, призначений президентом. Болгари жартували, що протягом двох-трьох місяців вони перебували під військовим керівництвом – президент Румен Радев та призначений ним тимчасовий прем’єр-міністр Стефан Янев є колишніми армійськими генералами. Більшість міністрів є експертами, але серед них також є два-три політики.

Тимчасовий уряд дуже критично оцінює спадщину управління Бойка Борисова. Ним щодня виявлялись випадки безгосподарного управління коштами державного бюджету та сприяння певним компаніям під час державних закупівель. Більшість із цих практик абсолютно неприйнятні з моральної точки зору, але вони не суперечать законодавству. За два місяці діяльності тимчасовому уряду вдалося змінити керівництво служб безпеки, більшість керівників державних компаній та вищого керівництва міністерств. Особливо активним був міністр внутрішніх справ Бойко Рашков, який розпорядився провести масові арешти осіб, яких підозрюють у купівлі голосів на майбутніх виборах.

Також важливо, що на початку червня Вашингтон завдав важкого удару по колишньому депутату від ДПС олігарху Деляну Пеєвському, який в останні роки мав великий вплив на політику та прокуратуру країни. Через його причетність до корупції в Болгарії, США ввели проти нього санкції на основі т. зв. Глобального закону Магнітського. Ймовірно, Пеєвський все ще зберігає вплив у прокуратурі, але вже не може бути важливим фактором у політиці та бізнесі.

Що стосується власне політичних сил, то, на приклад, кампанія партії “Є такий народ” знову проводилася переважно через соціальні мережі, але цього разу, на відміну від виборів навесні, частина людей Славі Тріфонова погодилася давати інтерв’ю для великих телеканалів та газет. Сам Тріфонов, який, як вважають, має проблеми зі здоров’ям, не був серед кандидатів і виступив лише на одній виборчій події – зустрічі зі студентами в Пловдиві.

У центрі кампанії ГЄРБ, яка є партією лідерського типу, традиційно був екс-прем’єр-міністр Бойко Борисов. Він намагався показати, що Славі Тріфонов та інші лідери партій “протесту” є не “чимось іншим”, а давно відомими фігурами в болгарській політиці. Майї Маноловій нагадали, що її обрали омбудсменом голосами депутатів від ГЄРБ, а лідеру “Демократичної Болгарії” Хрісто Іванову – що він був міністром в одному з попередніх урядів Борисова. Доволі особистими і навіть фамільярно-інтимними були нападки на Славі Тріфонова. Борисов нагадав йому, що раніше вони були близькими сімейними друзями, ходили в гості, в ресторани та в кінотеатр, грали в карти.

Нововведення і результати голосування

Вибори 11 липня вперше пройшли майже повністю з електронним голосуванням, а не з паперовими бюлетенями. Хоча кількість країн в світі, які провели таку сміливу виборчу реформу, обчислюється одиницями. Її вдалось провести минулим короткотривалим парламентом за закликом “партій протесту”, які вважали, що це стримуватиме фальсифікацію виборів і купівлю голосів. З бюлетенями можна було голосувати лише на тих нечисленних виборчих дільницях, де зареєстровано менше 300 виборців. Крім того, цього разу більше виборчих дільниць було відкрито за кордоном.

Явка під час виборів 11 липня була досить низькою. Дався в знаки літній сезон, коли багато людей відпочивали на курортах і не мали можливості проголосувати. Крім того, енергійні дії поліції налякали деяких “торговців голосами” і в багатьох ромських кварталах люди відмовились голосувати, оскільки зрозуміли, що, на відміну від минулих часів, цього разу вони не отримають грошей. Нарешті, слід врахувати і страх перед електронним голосуванням: деякі виборці старшого покоління боялись, що їм не вдасться впоратися з пристроями для електронного голосування.

Загалом, вибори 11 липня, подібно до виборів 4 квітня, були своєрідним референдумом щодо правління Бойка Борисова. Є очевидним, що наразі більшість болгар негативно ставляться до нього. Як тільки ГЄРБ вона втратила ауру партії-переможниці, її підтримка, в порівнянні з квітневим голосуванням, знизилась на 2-3%. З партією Славі Тріфонова, яка отримала додаткові 5%, сталося навпаки. Таким чином, переможець голосування визначався з допомогою “фотофінішу”: при 99% підрахованих голосів, “Є такий народ” отримав 23,91%, а ГЕРБ – 23,69%, що означає, що обидві партії, швидше за все, матимуть однакову кількість депутатів. Була битва і за третє місце. Підтримка соціалістів зменшилася і наразі вони отримали 13,51%, натомість до них впритул наблизилась  “Демократична Болгарія” з 12,56%. Партія етнічних турків – ДПС, залишилася на п’ятому місці з 10,66%, а останньою політичною силою, якій вдалось подолати прохідний 4-відсотковий бар’єр стала “Вставай! Мафія геть!” з 5,03%.

Усі три “партії протесту” покращили свої результати порівняно з голосуванням три місяці тому, однак знову не матимуть парламентської більшості.

Політичний шах від Славі Тріфонова

Незважаючи на те, що вона є зовсім незначною, перемога Славі Тріфонова все ж є досить символічною. Від 11 липня він став провідною фігурою на болгарській політичній арені і тепер всі інші повинні позиціонувати себе по відношенню до нього. Здається, це додало йому сміливості поставити шах всім своїм потенційним партнерам та опонентам у парламенті одразу ж на наступний день після виборів. У своїй заяві в прямому ефірі на Facebook Тріфонов несподівано заявив, що сам запропонує майбутній уряд і не шукатиме партнерів по коаліції. Більше того, він представив весь склад цього уряду і тим самим відкинув будь-яку можливість переговорів.

Так, в якості прем’єр-міністра він запропонував відомого фінансового експерта та політика, який отримав серйозну економічну освіту в США, Угорщині і Японії, 51-річного Миколу Василєва. Він працював інвестиційним банкіром у Лондоні, перш ніж повернутися до Болгарії в 2001 році на запрошення тодішнього прем’єр-міністра (і колишнього царя) Сімеона Сакскобургготського зайняти посаду віце-прем’єр-міністра та міністра економіки. У наступному коаліційному уряді з 2005 по 2009 рік Васильєв був міністром державної адміністрації, а потім керував власною компанією з управління фінансовими активами. Його економічні погляди є ліберальними, а також він є великим прихильником вступу Болгарії до єврозони.

Більшість міністрів, призначених Славі Тріфоновим, є молодими експертами, які отримали освіту в західних університетах, однак не мають досвіду державного управління. На посаду міністра оборони вперше висунуто жінку. Також передбачається міністр без портфеля, який займатиметься питанням ромів. Що стосується програми свого уряду, то Тріфонов представив її не повністю, а озвучив лише деякі екзотичні ідеї, такі як придбання мільйонів планшетів для студентів та відправлення болгарських космонавтів в НАСА.

Наразі важко передбачити, чи ризикований крок Славі Тріфонова буде успішним, а його уряд буде затверджений парламентом. Однак зрозуміло, що він покладається на конфронтаційну політику доконаних фактів і не має наміру ні з ким ділитися владою, хоча й матиме лише близько чверті депутатів в парламенті. Ймовірно, голосування за уряд Тріфонова буде провалено і Болгарія піде на треті парламентські вибори цього року, а країною ще 3 місяці керуватиме тимчасовий уряд, призначений президентом Радевим. Але навіть якщо новому парламенту вдасться проголосувати за уряд, то він навряд чи пропрацює повний чотирирічний термін. Політична нестабільність у країні зберігається. Різкий крок Славі Тріфонова може призвести до переформатування політичних таборів країни та вивести ГЄРБ з ізоляції, в якій вона наразі знаходиться. У такому випадку наступні парламентські вибори будуть своєрідним референдумом вже не щодо особи Бойка Борисова, а щодо Славі Тріфонова.

Пламен Дімітров, Болгарське геополітичне товариство

(Оригінал статті розміщено за посиланням)