Коментарі експертів Штучний інтелект

Переваги цифровізації оборонного комплексу і стратегічний вплив розумних технологій на військовий сектор

Світ давно визнав важливість технологій штучного інтелекту (АІ) для майбутнього своєї національної безпеки. Зростаюча необхідність у покращенні боєздатності військових з кожним роком формує нові вимоги до технологічного оснащення армії. Сьогодні інтелектуальні системи вже являються невід’ємною складовою сучасного військово-оборонного сектору.

C4ISR (Command, Control, Communications, Computers, Intelligence, Surveillance and Reconnaissance) або «тактичний штучний інтелект» – концептуальний комплексний підхід на базі використання інноваційних технологій, що окреслює ключові потреби військовиків стосовно якісного швидкого збору та обробки великої кількості даних з метою ефективного планування військових операцій.

На сьогоднішній день тактичний АІ орієнтований на роботу з даними наземної та повітряної розвідки, аналіз радіопередач і супутникових знімків місцевості, удосконалення збройної техніки, посилення «розумного» оснащення солдат, прогнозування дій супротивника та бойових дій, координацію військових підрозділів.

Провідні експерти галузі відзначають, що сучасні інтелектуальні системи, зокрема, такі відомі і вже перевірені на практиці, як TIGER і MATE, – здатні виконувати зазначені опції подеколи куди ефективніше за досвідчених військовиків. Крім того, тактичний АІ суттєво оптимізує час та ресурси армії.

Ключові принципи та можливості штучного інтелекту у військовому секторі:

 • Комплексний і всебічний аналіз ситуації на певних ділянках місцевості, де проводиться військова операція;
 • Повномасштабна координація польових штабів і військових підрозділів між собою;
 • Можливість шифрованої передачі даних;
 • Автоматизація бойової техніки, що може діяти автономно в рамках запланованих операцій;
 • Посилення боєздатності солдат за рахунок використання розумних натільних пристроїв;
 • Ефективний аналіз дій супротивника і прогнозування відповідної атаки ворога;
 • Контроль місцевості, пошук боєприпасів і виявлення потенційно небезпечних зон.

Деякі розробки та приклади застосування тактичного штучного інтелекту у військовому секторі:

 • Саперні роботи: можуть розпізнавати вибухові пристрої, знешкоджувати і ліквідувати їх на безпечній від людей відстані.
 • Дрони: застосовуються на землі, у повітрі, на воді. Можуть ідентифікувати ворожу техніку, аналізувати її призначення, збирати фото, відео і аудіо матеріал, а також передавати в режимі онлайн інформацію щодо позицій і дій супротивника до штабу.
 • Віртуалізація: використання систем віртуальної реальності для навчання солдат останнім часом стає все більш популярною практикою. Сучасні концептуальні технології дозволяють солдатам більш успішно й ефективно відточувати свої навички і майстерність шляхом взаємодії з віртуальним середовищем, яке в процесі навчання фактично повністю замінює їм реальне. Крім того, чудові результати демонструє віртуальне тестування прототипів потенційно нових видів зброї з метою дослідження її можливостей, а також вдосконалення технік її задіяння в бою.
 • Інтелектуальне спорядження: новітні екзоскелети комплектуються спеціальними давачами та адаптуються під кожного солдата в процесі носіння, посилюючи його дієздатність. Шоломи зі спеціальними візорами доповненої реальності (AR) дають можливість солдатам отримувати оперативну інформацію щодо ситуації на полі бою, а штаб може відслідковувати і координувати дії бійців. «Розумні» захисні жилети, беручи на себе удар від кулі або уламку, аналізують основні показники роботи організму солдата і, за необхідності, завчасно сигналізують про можливі отримані травми й ушкодження.
 • Масштабні системи контролю і стеження: націлені, зокрема, на запуск крилатих ракет, а також орієнтовані на координацію орбітальних супутників, які, в свою чергу, можуть нейтралізувати потенційну загрозу.

Забезпечення кібернетичної безпеки за допомогою технологій штучного інтелекту

На сьогоднішній день експерти виокремлюють і акцентують увагу на наступних видах кібератак, що можуть завдати шкоди плануванню і проведенню будь-якої військової операції, коли мова йде про мережеві методи оперування стратегічною інформацією:

 • Атаки, що спрямовані на відмову в обслуговуванні користувачів мережі (DDoS);
 • Атаки, що спрямовані на отримання доступу до захищеної інформації через вразливості мережі.

Наразі, шляхом проведення багатьох тестувань, доведено, що системи тактичного штучного інтелекту можуть суттєво мінімізувати наслідки вище зазначених атак завдяки алгоритмам машинного навчання. АІ може не лише розпізнавати потенційну загрозу, але й завчасно блокувати доступ до ресурсу саме тим пристроям, які його атакують. Притому, варто враховувати, що розумні системи здатні вчитися та аналізувати, тож, кожного наступного разу вони вже не просто включаються в автономну боротьбу із загрозою, а заздалегідь попереджають про неї. Таким чином, у перспективі подібні ризики можуть бути фактично повністю виключені.

Крім того, АІ здатен проводити аналіз вразливості програмного забезпечення, використовуючи технологію фазингу (Fuzzing), що дає можливість досить швидко знаходити та нейтралізувати критичні вразливості будь-якої системи і координувати атаки на ворожу інфраструктуру. Це дозволяє використовувати інтелектуальні машини не тільки для захисту, а й для нападу. І вже у найближчому майбутньому тактичний АІ стане ключовим асистентом на службі військово-оборонного комплексу в глобальних масштабах, прогнозують військові аналітики.

Джерело публікації: everest.ua