Коментарі експертів

М.Самусь: У 2019 році Україна має зосередитися на посиленні протиповітряного, ракетного та військово-морського компонентів

Заступник директора з міжнародних питань ЦДАКР Михайло Самусь в інтерв’ю Польському радіо спрогнозував, що Росія буде намагатися використати для провокацій період виборчої президентської кампанії в Україні. Водночас, він не вважає, що ці спроби будуть успішними, адже Москва не спромоглася використати навіть таку сприятливу для дестабілізації ситуацію, як створення Православної церкви України. Експерт це розглядає, як втрату Кремлем можливостей для впливу в таких сферах і його спроможність діяти тільки в межах прямої агресії, як це сталося в листопаді, коли російські військові захопили в нейтральних водах українські кораблі. Саме посилення протиповітряної оборони та військово-морських сил цього року є найактуальнішими проблемами для України, вважає експерт.

– Вони вже не можуть проводити суходільну операцію без ракетного та авіаційного приготування. Про це свідчить ситуація на Донбасі. Вони не можуть далі просуватися або активно діяти, бо одразу отримають ефективну відповідь. Бо Україна створила потужні суходільні сили, що можуть воювати на рівні з Росією. Їхньою перевагою зараз є авіаційні, ракетні сили – “Калібри” і “Іскандери”, а також військово-морські сили. В України і в країн НАТО на Чорному морі досить слабкі позиції. Тому з використанням ракетних, авіаційних і військово-морських сил Росія намагатиметься вчиняти провокації чи якусь загрозу. Вона спроможна провести ракетно-авіаційну підготовку і знищити українські командні пункти та об’єкти критичної інфраструктури і надалі українським суходільним угрупуванням буде важко опиратися. Так само, якщо Росія через свої військово-морські сили застосує блокаду Одеси, це завдасть потужного удару по економічним інтересам України і створить велику воєнну загрозу. Тому Україні слід докласти потужних зусиль, в тому числі і за допомоги наших партнерів, насамперед, Сполучених Штатів, з отримання ефективного протиповітряного, ракетного і військово-морського озброєння.

На думку Самуся, Україна взяла правильний курс на розбудову власного москітного флоту з легких ракетних бронекатерів, а також запровадження ракетних комплексів “Нептун” для ураження надводних цілей, що спроможні швидко реагувати на зміну воєнної ситуації в Чорному і Азовському морях. Але для відповіді на загрози, що постануть вже цього року вкрай необхідною є допомога Заходу з такого роду озброєнням для силового стримування російських агресивних намірів.